YURTDIŞINDAKİ HANGİ SÜRELER BORÇLANIR?

Yurtdışında çalışan işçilerin çalıştığı bu sürelerin Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde bulunan hesabına aktarabilmesi mümkündür. Daha çok prim olarak adlandırılan bu hizmetler sayesinde kişilerin daha iyi şartlarda emekli olabilmesi ve yurtdışında çalıştığı süreleri kaybetmeden Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarması kolaylık sağlar. Bu konuda çok merak edilen detaylardan başında yurt dışında hangi süreleri borçlandırma yolu ile alınabileceğidir. Kişilerin uygun ve doğru bir cevabı alabilmesi için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan mevzuatları incelenmesi gerekir.

SGK Borçlanma Mevzuatları

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan mevzuatlardan halinde kişilerin bu konuda nasıl işlem yapabileceği ve hangi süreler için borçlanma talebinde bulunabileceği detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Kişilerin paylaşılan bu bilgileri dikkate alarak ihtiyaçlarını karşılaması yeterli olacaktır. Sigorta borçlanması kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu ile diğer ülkelerin ilgili kurumları arasında çeşitli anlaşmalar yapılmıştır. Bu anlaşmalar ile birlikte borçlanmalar ve ülkeler arasındaki sigortalı kişilerin geçiş işlemleri hangi şartlar dahilinde yapılacağı konusunda tüm şartlar netleştirilmiştir. Bu bakımdan borçlanma yolu ile Türkiye’deki sigorta hesabına gerekli aktarımı yapmak isteyen kişilerin mevcut kriterler dahilinde müracaatlarını yapması mümkündür.

Prim Borçlanması

Kişilerin en çok dikkat etmesi gereken detaylardan bir tanesi başvuru için gerekli şartları taşınıp taşınmadığıdır. Öyle ki başvuru yapan kişilerin gerekli şartları taşımaması halinde yapılacak müracaatlar olumsuz sonuçlanacaktır. Yurtdışındaki borçlanma uygun bir şekilde gerçekleşmeyecektir. Bu bakımdan müracaat öncesinde mutlaka durum hakkında detaylı bilgi alınmalı ve kriterler sağlandığı takdirde müracaat yapılarak borçlanma işlemlerine başlanmalıdır. Bu sayede dilekçe ile yapılacak başvurular sonrasında kişilerin herhangi bir sorun yaşamadan ihtiyacını karşılaması mümkün olacaktır.

SGK Borçlanması

Borçlanma konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu dışında herhangi bir aracı kurum kullanılmamalıdır. Bu bakımdan herhangi bir mağduriyetin yaşanmadan borçlanma konusunda gerekli işlemlerin yapılması mümkün olacak ve mevzuatlara uyulması halinde kişilerin ihtiyacı karşılanacaktır. Bu bakımdan günümüzde pek çok kötü örneğin yaşanılan aracı kurumlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılacak olan borçlanmalarda kişilerin yurtdışında geçen sigortalılık sürelerini kendi sigorta hesabına aktarılması ile birlikte emeklilik hakkı da doğabilmektedir. Bu açıdan yurtdışı prim borçlanma işlemleri kişiler adına büyük bir seçenek de sunmaktadır. Bu konuda en önemli kriterlerden bir tanesi kişilerin iki yıllık süre boyunca herhangi bir sigorta işlemini yapmaması ve yurt dışından kesin olarak Türkiye’ye dönüş yapmasıdır. Eğer Türkiye’de sigortada bir gün dahi prim ödenmiş olsa kişilerin borçlanma işlemleri için geçecek bir yıllık süreye tekrar başlanmaktadır. Kişiler mutlaka zamanında işlem yaparak kriterleri yerine getirmekle mükelleftir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*