YURTDIŞI BORÇLANMA İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta ile ilgili işlemler yürütülürken aynı zamanda Türkiye sınırları dışında çalışan kişilerin sigorta açısından herhangi bir kayıp yaşamaması adına da diğer ülkeler ile özel anlaşmalar yapılmaktadır. Yapılan anlaşmalar dahilinde kişilerin yurtdışında geçirdiği sigortalılık sürelerini Türkiye’deki sigortaya eklenmesi ve kişilerin böylece emekli olma hakkı da ortaya çıkabilmektedir.

Prim İadesi Yapma

Türkiye’de daha çok Almanya prim iadesi gibi işlemler ile kişiler emekliye ayrılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası üzerinden prim iadesi almak isteyen kişilerin bu konuda anlaşmanın olduğu bir ülkede çalışmış olması yeterli olacaktır. Aynı zamanda çalışma yapılan süre boyunca kişilerin mutlaka çalışılan ülkedeki Sosyal Güvenlik şartlarına bağlı bir şekilde çalışması ve prim ödemelerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm bu şartların sağlanması halinde Türkiye’deki sigorta için prim iadesi işlemlerine başlanabilecektir. Bu bakımdan kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamadan işlemlerinde gerçekleştirilmesi mümkündür. Fakat bu konuda bazı detaylar bulunur.

Yurtdışı Borçlanma Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre kişilerin Türkiye’deki sigortasına prim ekleyebilmesi ve yurtdışı borçlanması yapabilmesi adına mutlaka Türkiye’ye kesin dönüş yapması gerekmektedir. Yurtdışındaki sigortanın sona ermesi ve ardından kişinin Türkiye’ye kesin bir şekilde dönüş artmasının ardından iki yıllık bir sürenin geçmesi şartı aranır. 2 yıllık süresi tamamlandıktan sonra ise kişilerin Türkiye sigortasına primlerini alabilmesi mümkün olacaktır. Eğer iki yıllık süre içerisinde Türkiye’de herhangi bir sigorta faaliyetleri olursa ve ya sigorta prim ödemesi yapılırsa kişilerin 2 yıllık bekleme süresi yeniden sıfırlanır. Böylece 2 yıllık yeni bir süreç başlatılmaktadır. Bu nedenle kişilerin hem 2 yıllık süre boyunca yurt dışında bir ilişiği olmamalı hem de Türkiye’de herhangi bir sigorta faaliyetini gerçekleşmemesi gerekir.

Bu bakımdan 2 yıllık sür büyük bir önem taşır. Eğer 2 yıl boyunca belirtildiği gibi davranılırsa kişilerin yurtdışı borçlanma işlemlerini kolay bir şekilde yapması mümkündür. Sizler de yurtdışı çalışma sürelerinizi belirtildiği gibi sigortanıza ekleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*