YAŞLILIK TOPTAN ÖDEMESİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatlarına göre kişilerin sigorta üzerinden emekli olabilmesi adına bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında hem yaş hem de prim açısından belirli kriterler belirlenmiştir. Bu limitlerin doldurması halinde kişilerin emekliye ayrılabilmesi mümkün olduğu gibi özellikle prim ya da yaşın yeterli olmaması halinde kişilerin emekliliği söz konusu olmayacağından dolayı kişiler çeşitli mağduriyetler yaşayabilmektedir. Böyle durumlarda ise kişilerin sağlanan diğer hizmetlerden yararlanması mümkündür. Öyle ki emekli olamayan kişiler çalışma hayatı boyunca yaptığı ödemeler nedeniyle mağdur duruma düşmemek adına emeklilik gerçekleşmeyeceği durumlarda yaşlılık toptan ödemesi alabilir.

Yaşlılık Toptan Ödemesi Nedir?

Yaşlılık toptan ödemesi alan bir kişi emeklilik hakkından vazgeçmiş sayılır. Bu bakımdan yaşlılık ödemesi yapıldıktan sonra kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili herhangi bir bağı kalmaz. Ödemeler yapıldığından dolayı kişiler sigorta hayatı boyunca yaptığı tüm ödemeleri geri alabilme imkanına sahip olmaktadır. Bu hizmetler sayesinde kişilerin emekli olabilmesi mümkün olmasa da yaşlılık ödemesi ile birlikte emekliye ayrılamadığından dolayı maddi açıdan avantaj sağlanabilir. Eğer siz de emeklilik için yeterlik kriterleri taşımıyorsanız yapacağınız başvurular ile birlikte yaşlılık toptan ödemesinin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Yaşlılık Toptan Ödemesi Başvuru

Yaşlılık toptan ödemesi alan bir kişiler yapılacak çeşitli hesaplamalar ile birlikte toplu bir ödeme alır. Bu bakımdan emeklilik hakkından vazgeçmek isteyen kişiler belirtildiği gibi işlemlerini gerçekleştirerek toplu bir şekilde ödeme alma imkânından yararlanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatlarında yer alan tüm bu detaylar kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağladığı gibi özellikle emeklilik durumunun söz konusu olmayacağı hallerde kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamadan toplu ödeme almasını sağlar.

Sizler de sunulan hizmetler dahilinde yaşlılık toptan ödemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edebilir ve sigortanız da toplanmış primler için ödeme alabilirsiniz. Kimler toptan ödeme yapılacağı konusundaki tüm detaylar Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatların da açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu açıdan kişilerin şartlara uygun olup olmadığını öncelikle sorgulaması ve bu sorgulama sonuçlarına göre başvurusunun yapması gerekecektir. Sunulan tüm bu imkanlar ile birlikte kişilerin sigorta üzerinden herhangi bir mağduriyet yaşaması söz konusu olmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*