YAŞLILIK AYLIĞI SORGULAMA

Türkiye’de vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi ve devlet tarafından desteklenmesi amacıyla çeşitli yardımlar sorulmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yaşlılık aylığı olmaktadır.

Yaşlılık aylığı vatandaşların 65 yaş üzerinde herhangi bir gelir sahibi olmaması halinde sağlanmaktadır. Bu bakımdan vatandaşların konuyla ilgili müracaatı bulunması ve durumunu bildirmesi gerekmektedir. 65 yaş üzerinde bakıma muhtaç kişilerin alacakları aylık ile birlikte yaşamları çok daha rahatlamaktadır. Yaşlılık aylığı ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler güncel SGK mevzuatlarına inceleyebilir. Online olarak yapılabilen bu işlemler sayesinde kişilere yardım durumu görülebileceği gibi başvuru işlemleri de online yapılabilmektedir.

Kişilerin yaşlılık aylığı sorgulama için yapması gereken işlem başvuru olurken başvuru sonrasındaki işlemler Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Online olarak sunulan hizmetler de işlerin TC kimlik numarasını girmesi yeterli olup TC kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılacaktır. Eğer kişi yaşlılık aylığı alıyorsa sorgulama sonucunda aylık ile ilgili detaylar paylaşılacaktır. Yaşlılık aylığı sorgulama yapmak isteyenleri kullanılması gereken ekran şöyledir;

1

Eğer sizde yaşlılık aylığı sorgulama yapmak istiyorsanız http://www.vgm.gov.tr/muhtacayligiarama.aspx bağlantısı üzerinden kolay bir şekilde resimde görülen sorgulama sayfasına erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayfaya giriş yapıldığında sadece TC kimlik numarasına girilmesi yeterli olup tüm bilgiler TC kimlik numarası üzerinden alınmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*