UYAP PORTALİ VATANDAŞ GİRİŞİ

Judge holding gavel in courtroom

Adli durumlar hakkında bilgi alınabilmesi amacıyla oluşturulan UYAP portalı kişileri sisteme giriş yapmasını gerektiren bir şekilde hazırlanmıştır.

UYAP portalı vatandaş girişi gibi bölümler sayesinde kişiler alacakları bilgilere göre ve kendi durumlarına göre uygun bir giriş seçeneğini tercih edebilir ve bu giriş ekranında sistemi erişim sağlayabilir.

UYAP portalı için resmi internet sitesi nin açılmasının yanı sıra ilgili hizmetler e devlet üzerinden de kullanıma sunulmuştur.

Bu bakımdan kişiler aynı zamanda e devleti kullanarak da aynı hizmetlere erişim sağlayabilir. E devlet üzerinden yapılan işlemlerde kullanılması gereken hizmet ekranı aşağıda yer alan resimde görüldüğü gibidir;

uyap-portali-vatandas-girisi

Bu hizmet ekranına erişim sağlamak isteyen kullanıcılar tarayıcıları üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/uyap-portali-vatandas-girisi bağlantısını kullanabilir. Bağlantı ile birlikte direkt resimde görülen hizmet ekranına erişim sağlanacaktır. Sisteme üyelik bilgileri ile giriş yapan kişiler hizmetten yararlanma hakkı elde edebileceği gibi üyelik girişi yapmayanların herhangi bir hakkı bulunmamaktadır.

Belirtildiği gibi vatandaş girişi yapıldıktan sonra sistem üzerinden sunulan tüm hizmetlerden yararlanmak mümkün olacaktır. Kişilerin mahkeme sorgulama, Yargıtay dosya sorgulama gibi farklı işlemleri yapmak adına tercih ettiği bu UYAP bu bakımdan kişilerin kolay bir şekilde arttığı durumlar hakkında bilgi almasını sağlamaktadır.

Üstelik sistemin ücretsiz olması bu konuda avantaj yaratan diğer bir durumdur. Sizler de belirtilen hizmet ekranı üzerinden UYAP hizmetlerinden yararlanma hakkı elde edebileceğiniz gibi resmi internet sitesine de giriş yapabilirsiniz. Resmi internet sitesi üzerinden giriş yapan kullanıcılar e devlet üyelik bilgileri ile yine sistemi giriş yapmak zorunda kalacaktır. Bu bakımdan UYAP için e devlet üzerinden erişim sağlamak çok daha pratik bir yöntemdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*