SÜREKLİ TAM İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ NASIL HESAP EDİLİR?

Kişilerin çalıştığı bir iş yerinde çeşitli meslek hastalığına yakalanması ya da iş kazası geçirmesi halinde tam iş göremezlik gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Tam iş göremezlik Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatların da yer alan bir tanımlamadır ve özellikle kişilerin tekrar çalışma gücüne sahip olmadığı durumlarda geçerli olmaktadır.

İş Göremezlik

İş göremezlik gelirinde farklı detaylar söz konusudur. Özellikle rahatsızlığı belirli bir süre devam edecek ve daha sonrasında çalışabilecek duruma gelen kişilerde iş göremezlik konusunda ödemeler belirli şekillerde yapılabilmektedir. Sürekli iş göremezlik geliri durumunda ise gelir için farklı hesaplamalar uygulanmaktadır. Özellikle en çok merak edilen detaylardan bir tanesi sürekli tam iş göremezlik gelirinin nasıl hesaplandığıdır. Bir kişinin resmi olarak gösterilen geliri o kişinin gerçek geliri olarak kabul edilir ve gelir üzerinden yapılacak hesaplamalarda bu gelir durumuna bakılır. Bu gelir durumunda kişilerin günlük ne kadar kazandığının tespit edilmesi hesaplamaların yapılması için yeterli olacaktır. Böylece tam iş göremezlik konusunda kişilerin kaç gün işten uzak kaldığına bakılarak günlük ücretler kişilere ödenebilir. Tam iş göremezlik ödeneğinin ödemesi kişilerin çalışmadığı süreler boyunca maddi açıdan herhangi bir sorun yaşamasını önler. Aynı zamanda bu tür durumlarda iş veren tarafından da maaşı ödenmeyeceğinden dolayı kişilerin mağdur duruma düşmesi önlenmektedir.

İş Göremezlik İşlemleri

İş göremezlik ile ilgili sunulan bu bilgiler dahilinde iş göremezlik durumlarının yaşandığı kişilerin mağdur duruma düşmesine neden olunmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu taraf sağlanan imkanlar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İş göremezlik gibi pek çok işlemlerde resmi mevzuatlara bakılması gerekmektedir. Resmi mevzuatlar zaman içerisinde değiştirilebildiğinden dolayı resmi mevzuatta yer alan güncel bilgiler üzerinden işlemlerin yapılması doğru sonuca ulaşılmasını sağlar. Bu açıdan iş göremezlik gibi farklı durumlarda kişilerin mutlaka resmi mevzuatlardaki haklarına bakması ve bu haklarına uygun bir şekilde davranması gerekecektir. Böylece çeşitli anlaşmazlıklarda ya da sorunlarda resmi kurumlar üzerinden yapılacak incelemeler sayesinde kişilerin durumu ve nelerin yapılması gerektiği kolay bir şekilde belirtilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*