SSK PRİM SORGULAMA

Portrait of an happy aged couple surfing on a laptop

Prim, sigorta işlemlerinde sigortanın işlemesi için yapılması gereken bir ödemedir ve kişilerin çalıştığı gün kadar prim ödemesi yapılmaktadır. Bir kişi bir ay içerisinde, iş yerinde kaç gün çalışmış ise sigortasına o gün sayısı kadar prim ödemesi yapılmaktadır. Böylece kişinin sigortası üzerinden sosyal haklarına sahip olması mümkün kılınırken sağlık gibi hizmetlerden de yararlanması mümkündür. Bu bakımdan SSK prim sorgulama işlemleri yapılarak bu prim ödemelerinin takip edilmesi gerekmektedir.

SSK prim sorgulama yapılması için kişilerin sigortaları üzerinden hizmet dökümü alması gerekmektedir. Tüm sigorta dalları için farklı olarak oluşturulan hizmet dökümü için SSK’lı olanların prim sorgulama konusunda 4A’yı seçmesi gerekmektedir. Seçilen 4A ile birlikte SSK prim sorgulama kapsamında hizmet dökümü alınacak ve kişilerin primleri ile ilgili bilgileri yayınlanacaktır.

SSK prim sorgulama için e devlet kapısı üzerinden sunulan 4A hizmet dökümüne tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra sistem tarafından ekranda hata mesajı yayınlanacaktır. Bu hata mesajı doğrultusunda kişilerin sisteme üye girişi yapması istenmektedir. Yapacağınız giriş sonrasında ise sistem tarafından 4A hizmet dökümü ekranda yayınlanacaktır. Yayınlanan döküm üzerinden sizler de SSK prim sorgulama yapmış olacak ve prim bilgilerinizi takip edebileceksiniz. Böylece aylık ve yıllık olarak sigortanız üzerinden nasıl prim ödemesi yapıldığını görebilir ve sigortanızı kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

SSK PRİM SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*