SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan ve özellikle 2016 yılında kapsamlı bir değişiklik yapılan sosyal güvenlik destek primi yaşlılık veya emeklilik aylığı alan kişilerin özellikle emeklilik döneminden sonra çalışmaya başlaması halinde geçerlidir. Bu kapsamda sosyal güvenlik destek primi kesintisi alınması zorunlu tutlmuştur. Bu bakımdan önceki düzenlemelere göre emekliliği gelen ve emekliye ayrılan kişiler emekli maaşı aldığı süre boyunca farklı bir işte çalışmaya başlarsa her ay maaş üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmaktaydı. Yapılan bu düzenlemeler kişilerin ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçmesine neden olduğu ve aynı zamanda emekli kişilerin ekonomik şartlarının daha da iyileştirilmesi adına sosyal güvenlik destek primi alınmasının iptal edildiği belirtildi.

Sosyal Güvenlik Destek Primi Alınıyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10 Şubat 2016’da yayınlanan Resmi Gazete’de sosyal güvenlik destek primi ile ilgili son düzenlemeler hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu kararlar sonrasında artık emekli olduktan sonra çalışmak isteyen kişilerin sosyal güvenlik destek primi ödemesine gerek olmadığından dolayı bu prim ücreti de kişileri cebinde kalmaktadır.

4A, 4B ve 4C olmak üzere tüm sigortaları kapsayan sosyal güvenlik destek primi uygulaması 29 Ocak 2016 tarihine sonlandırıldığı gibi bu tarih itibariyle kişilerden sosyal güvenlik destek primi alınmamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu düzenleme işlenen ekonomik anlamda rahatlamasını sağlamıştır ve emeklilik sonrasındaki çalışma içinde mevcut tüm zorlukları ortadan kaldırmıştır. Bu bakımdan sosyal güvenlik destek primi yani bundan sonraki süreç içerisinde alınmayacak olması çalışmayı düşünen emekliler için de önemli bir teşvik sağlamaktadır. Öyle ki kazanç üzerinden yapılan kesintiler nedeniyle kişiler çalıştığı süre boyunca sosyal güvenlik destek primi ödemek zorunda kalması nedeniyle ekonomik bir yükümlülük almaktadır. Fakat yapılan düzenlemeyle bu durumun ortadan kaldırılması Türkiye’de sosyal güvenlik için yeni bir dönem başlatmıştır. Üstelik yapılan açıklamalarda belirtilen tarih sonrasında kişilerin hesaplarından prim kesintisinin yapılması halinde müracaat yapılmasına gerek kalmadan ödemenin kişilere emekli maaşı ile yapılacağı belirtilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*