SGK SÜT PARASI

Devlet tarafından vatandaşların özel durumlarında maddi yönden destek sağlanması amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. SGK süt parası da bunlardan birisidir ve yeni doğum yapan ailelere yapılan maddi yardımdır.

Emzirme Ödeneği Nedir?

Halk arasında süt parası olarak geçen emzirme ödeneği, yeni bebeği olan ve bebeğini emziren anneler için geçerli olan bir yardımdır. 5510 sayılı Kanunun 16’ncı maddesinin üçüncü fıkrasında konuyla ilgili resmi düzenlemeler yapılarak vatandaşların bu yardımdan yararlanması sağlanmıştır. İlgili hizmetten yararlanmak isteyen annelerin, konuyla ilgili SGK üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir şekilde kurum tarafından otomatik olarak bir ödeme çıkartılmamaktadır. Eğer başvuru yapılmazsa, vatandaşların bu yardımdan yararlanması mümkün değildir.

SGK süt parası almak için bazı kriterler de getirilmiştir. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin süt parası alması mümkündür.

  • Bebeğin yaşamını sürdürüyor olması
  • Eşlerden birinin SSK ya da Bağkur sigortasının aktif olması
  • Doğumdan önce sigortalı olan kişinin 120 gün prim ödemesinin olması

Belirtilen şartları taşıyan kişilerin başvuruları onaylanarak süt parası verilmektedir. Süt parası her yıl TÜFE oranında arttırılmaktadır. 2015 yılı içerisinde açıklanan SGK süt parası miktarı ise 112 TL’dir. Bu bakımdan yapılacak olan başvuruların onaylanması halinde kişiler direk 112 TL almaya hak kazanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*