SGK RAPOR PARASI

Devlet tarafından yapılan yeni bir düzenleme ile birlikte rapor alan ve bu nedenle işe gidemeyen çalışanlara rapor parası verilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda düzenlemede belirtilen kriterleri sağlayan kişilerin SGK rapor parası alması mümkün olmuştur.

SGK rapor parası almak isteyen kişilerin ilk olarak sevk işlemlerini tamamlaması ve ardından doktor kontrolünden geçerek tedavi olması gerekmektedir. Doktor tarafından kişinin çalışması uygun görülmezse, rapor verilerek istirahat etmesine izin verilmektedir. Bu durumdaki kişilerin SGK üzerinden yapacakları işlemlerle birlikte, SGK rapor parası almaya hak kazanmaktadır.

SGK rapor parası ile ilgili online olarak işlem yapılması mümkündür. Bu kapsamda e devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetten yararlanmanız ile birlikte ödemenin yapılıp yapılmadığı ya da işlemlerin son durumu ile ilgili bilgi sağlayabilirsiniz. E devlet üzerinden sunulan SGK rapor parası hizmeti, “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” başlığı ile yayınlanmış durumdadır. Bu bakımdan e devlet kapısı üzerinden ilgili hizmetin seçilmesi gerekmektedir. Hizmeti seçmeniz ile birlikte SGK rapor parasındaki durumunuz yayınlanacaktır.

Rapor parası ile ilgili yaşadığınız sorunlarda SGK üzerinden yardım talebinde bulunabilir ve kurum üzerinden yapacağınız işlemler ile sorunları düzeltebilirsiniz. Rapor alan kişilerin ilgili maaşları iş veren tarafından değil, devlet tarafından ödendiği için hem iş veren hem de çalışan mağdur olmamakta ve güvence ile ilgili dönemdeki zarar karşılanmaktadır.

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*