SGK RAPOR GİRİŞ SÜRESİ

Sigortalı olarak çalışan kişilerin, yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle çalışmayacak durumda olması halinde doktor tarafından rapor verilmektedir. Verilen bu rapor, SGK tarafından güvence altına alınmış bir hak olarak vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamadan, evinde dinlenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan SGK üzerinden bu konuda yapılacak işlemlerin prosedüre uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. SGK rapor giriş süresi gibi detaylara dikkat edilerek yapılacak işlemler ile birlikte hem işverenler için hem de çalışanlar için herhangi bir sorun yaşanmadan rapor işlemleri yapılabilmektedir.

Bir doktor tarafından kişilere verilecek olan raporlar, bir yıl içerisinde en fazla 40 gün olabilmektedir. Ayrıca bir doktor tarafından bir kerede verilecek olan raporların süresi bir kerede 10 günü geçememektedir.

SGK rapor giriş süresi, raporun bitiş tarihinden sonraki 5 gün içerisinde raporların giriş yapılması gerekmektedir. Bu konuda online olarak işlem yapılabilmekte ve SGK rapor girişi yapılabilmektedir. İşverenler tarafından yapılması gereken SGK rapor girişi için öngörülen süreler içinde yapılmayan işlemler hakkında sorunlar çıkabilmektedir. Bu tür işlemlerin online olarak yapılabilmesi için vatandaşların önceden online olarak üyelik açması ve üyelik üzerinden sistemlere giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra rapor girişi gibi diğer detaylar da yapılabilmektedir. Bu nedenle işverenler tarafından önceden gerekli olan tüm işlemlerin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Böylece sorun yaşamadan işlemler online olarak yapılarak kolaylık sağlanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*