SGK PRİM DÖKÜMÜ SORGULAMA

Tek çatı altında hizmet veren devlet sistemlerinden birisi olarak bilinen e devlet içerisinde SGK prim dökümü sorgulama işlemi yapmanın birden çok gerekçesi bulunmaktadır. Kişilerin ilgili primlerin ne zamandan beri yattığını sorgulamaları, kendilerini daima garanti almaları anlamını taşımaktır. Buna benzer bir çok işlemlerin döküm olarak görsel olarak incelenebilmesi ve sorgulama işleminin yapılabilmesi için muhakkak e devlet sistemi kullanılması gerekmektedir. Kişilerin kullanacakları e devlet kapsamı içerisinde sorgulama yapabilmeleri için derhal e devlet şifresi ile giriş yapmaları gerekmektedir. e devlet şifresine sahip olamayan kişilerin hiç bir biçimde giriş yapabilmesi mümkün olmayacağı gibi bu kişilerin PTT üzerinden ed evlet şifresi almaları gerekmektedir.

1

Alınan E-devlet şifresiyle SGK prim dökümü sorgulamak ve incelemek isteyen kişilerin ilgili adres olan https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantıya tıklamaları ve ilgili alana erişmeleri gerekmektedir. Sayfanın ön ara yüzünde bulunan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” kısmına tıklamanız ve yeni açılacak olan sayfa içerisinde de sizlerden talep edilecek olan iki önemli bilgileri girmeniz gerekmektedir. PTT’den almış olduğunuz E-devlet şifresini biliyor olmanız prim dökümüne ulaşmanız için yeterli bir sebep olacaktır.

Kişilerin e devlet üzerinden yapacağı bu işlemler sayesinde bilgi alması oldukça kolay herhangi bir bedelin ödenmesine de gerek yoktur. Bu açıdan ihtiyaç halinde direk belirtilen bağlantı üzerinden işlemler tamamlanabilir. Üstelik e devlet girişi yapıldıktan sonra site üzerinden sunulan diğer hizmetlerden de yararlanılması mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*