SGK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA

SGK, özel olarak iş yeri açan işverenler için de geçerli olup iş yerinde çalışacak kişiler ve diğer iş yeri işlemleri için işvereni bazı konularda mükellef olarak belirlemektedir. İşverenlerin çalışanları için yapacağı sigorta ödemeleri ve iş yeri için yapacağı vergi ödemelerinden sorumlu olması, bu konuda sıkı bir takip gerektirmektedir. SGK işveren borç sorgulama adı ile oluşturulan ve kullanıma sunulan sorgulama sayfası sayesinde işverenlere bu konuda büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

SGK işveren borç sorgulama kapsamında tüm işverenler tarafından ilgili hizmetten yararlanılması ve herhangi bir borcun olup olmadığının kontrol edilmesi mümkündür. Bu tür işlemlerde 4A işveren ödemeleri bağlantısı takip edilmelidir. 4A’ya tabi olan işverenler için web tahsilat servisine girilmesi gerekmektedir. İlgili servise girildikten sonra ise üst menüden 4A işveren ödemeleri, alttan ise ilgili hizmetin seçilmesi gerekmektedir. Böylece sistem tarafından işverenin herhangi bir borcu olup olmadığı görüntülenebilmekte ve böylece borçlar da takip edilebilmektedir.

Hizmet seçimi sonrasında işverenin borcu olup olmadığı ayrı bir sayfada yayınlanmaktadır. Eğer sayfada borç odluğu görülüyorsa, kişilerin borç ödeme adımlarını takip ederek borçlarını ödemesi de mümkündür. Bu bakımdan gerek borç takibi gerekse de borç ödeme konusunda SGK işverenler için büyük bir kolaylık sağlamış durumdadır. Bu nedenle tüm işverenler online olarak sunulan bu hizmetlerden yararlanabilir.

SGK İŞVEREN BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*