SGK İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRGESİ

Bir kurumda çalışan işçilerin işten ayrılması durumunda, SGK işten çıkış bildirgesi kuruma gönderilmelidir. Bu konudaki düzenleme 2008 yılında yapılmış olup bu tarihten itibaren tüm işten çıkış işlemlerinde yapılması gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir ihmalde bulunan iş verenler için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu nedenle işten ayrılan personelin bir an önce kuruma bildirilerek SGK işten çıkış bildirgesi için resmi prosedürlerin uygulanması gerekmektedir. Bir kişinin işten ayrıldıktan sonraki 10 gün içerisinde tekrar aynı işine devam etmesi durumunda dahi ilgili bildirgenin yapılması gerekmektedir. Üsteki bu işlemler online olarak da yapılabilmektedir.

Kurum İçin İşten Çıkış Bildirgesi

Kurumda çalışan kişilerin iş çıkışlarının online olarak verebilmeniz için önceden sisteme üye olmanız gerekmektedir. “Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri” başlığı ile yayınlanan bu bildirge sistemine kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresinin bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, üyelik sonrasında kişilere verildiği için herhangi bir sorun yaşamadan sisteme erişim sağlanabilmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan menü üzerinden SGK işten çıkış bildirgesi verilebilmektedir. Online olarak sunulan bu işlemler, iş verenler için de kolaylık sağlamakta ve işlemler kurumlara gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden halledilebilmektedir. Böylece ceza almak ya da işlemleri geciktirmek de mümkün olmamaktadır.

SGK İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*