SGK FİZİK TEDAVİ YÖNETMELİĞİ

Sigortalı olan bir kişinin yaşadığı sağlık sorunu sonrasında tekrar eski sağlığına kavuşması için fizik tedavi gerekebilmektedir. Fizik tedavi için sigorta destek verirken, bu konuda SGK fizik tedavi yönetmeliği oluşturulmuştur. Bu yönetmelik ile birlikte kişilerin fizik tedavi sırasında ne yapacağı, nasıl bir yol izleyebileceği belirlenmiştir. Fizik tedavi almak ya da fizik tedavi konusunda bilgi almak isteyenler ilgili SGK fizik tedavi yönetmeliğini inceleyebilir.

Yönetmelik kapsamında, kişinin bir gün içerisinde ne kadarlık bir tedavi alabileceği belirlenmiştir. Buna göre ayaktan yapılacak olan fiziki tedavilerde, bir gün içerisinde sadece tek bir seans alınabilmektedir. Yatalak hastalarda ise hem fizik tedavi hem de rehabilitasyon tek bir gün içerisinde yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılacak seansların yıl içerisindeki sayısı da belirlenmiştir. Aynı bölge için en fazla 30, farklı iki bölge için ise toplamda en fazla 60 seans alınabilmektedir. Bu kriterlere uyan sigortalıların fizik tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır.

Alınacak olan fizik tedavilerde günlük seans ibaresi, 8 saatlik bir süresi kapsamaktadır. Bu bakımdan kişiler bir gün içerisinde en fazla 8 saatlik bir fizik tedavi alabilmektedir.

SGK fizik tedavi yönetmeliği için son düzenleme 01.05.2014 tarihinde yapılmış ve bu kapsamda SGK fizik tedavi yönetmeliği geçerliliğini korumuştur.

SGK FİZİK TEDAVİ YÖNETMELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*