SGK EMEKLİLİK DONDURMA

SGK’dan emekli olacak vatandaşlar için pek çok yöntem bulunmakta ve özellikle kriterlerin sağlanmaması halinde dondurma, erteleme ya da borçlanma yolu ile emeklilik yolu açılmaktadır. Emeklilik konusunda yapılan bu düzenlemeler arasında SGK emeklilik dondurma bulunmamaktadır. Vatandaşlar arasında her ne kadar SGK emeklilik dondurma şeklinde düzenlemeler konuşulsa da resmiyet kazanmış ve bugüne kadar uygulanmış herhangi bir SGK emeklilik dondurma işlemi bulunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşların SGK emeklilik dondurma imkanından yaralanarak emeklilikleri ile ilgili işlem yapabilmesi de mümkün değildir.

Dondurma olarak SGK tarafından borçlar için bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bağkur sigortası olan vatandaşlara yönelik yapılan işlemler sonucunda vatandaşların Bağkur borçlarını dondurarak emekli olabilmesi bazı kriterler dahilinde gündeme getirilmiştir. Bu açıdan Bağkur borcu olan kişiler ilgili düzenlemeleri takip ederek, yürürlüğe giren hizmetler aracılığı ile dondurma imkanından yararlanabilmektedir.

Emekli olmak için kriterleri öğrenmek isteye vatandaşlar bu konuda internet üzerinden işlem yapabilmektedir. Ne zaman emekli olurum adı ile yayınlanan uygulama aracılığı ile emeklilik konusunda kolay bir şekilde işlem yapılabilmektedir. Bunun için vatandaşların sigorta prim bilgilerini bilmesi gerekmektedir. Prim bilgisinin yanında kimlik bilgisi gibi detayların da girilmesi gereken form aracılığı ile kolay bir şekilde işlem yapılarak emeklilik günü ve tarihi hakkında bilgi alınabilmektedir. Bu imkan tüm sigortalılar için geçerli olan bir uygulamadır ve ücretsizdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*