SGK EMEKLİLİK BORÇLANMASI

Emeklilik konusunda kişilerin prim ve yaş açısından kriterleri sağlaması gerekmektedir. Eğer kişilerin bu kriterlerden birisini bile sağlamadığı olursa herhangi bir şekilde kişilerin emekli olması mümkün değildir. Bu açıdan mutlaka tüm emeklilik kriterlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin online olarak emeklilik sorgulama yaparak bilgi alması mümkündür.

Kişilerin yaş bakımından herhangi bir eksiği bulunuyorsa bu konuda yapacak bir işlem olmadığı gibi eğer prim yönünden bir eksiği varsa, SGK emeklilik borçlanması yoluna gidilebilmektedir SGK emeklilik borçlanması için erkek ve kadınlar için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bu nedenle erkekler ve kadınların SGK emeklilik borçlanması konusunda yapacakları işlemler de farklıdır.

Kadınlarda SGK emeklilik borçlanması olarak doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum yapan kadınların yararlanabileceği bu hak ile birlikte doğum süresince kaybedilen günler SGK emeklilik borçlanması ile geri alınabilmektedir.

Erkekler de ise bu durum askerlik borçlanması olarak geçmektedir ve askerlik süresi esas alınmaktadır. SGK emeklilik borçlanması olarak askerlik borçlanmasına giden erkekler, ihtiyaçları gün kadar borçlanma yapabilmektedir.

SGK emeklilik borçlanması kapsamında alınacak olan günler için kişilerin prim ödemesi yapması gerekmektedir. Yapılacak olan toplu ödeme ile birlikte kişilerin eksik günlerini tamamlayarak SGK üzerinden emekli olması mümkün olmaktadır. Böylece daha fazla çalışmak yerine SGK emeklilik borçlanması sayesinde emekli olma hayalleri erkenden gelebilmektedir. Bu açıdan sizler de bu işlemleri yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*