SGK DOĞUM İZNİ

Çalışan bayanların hamile kalmaları durumunda doğum izni hakkı doğmaktadır. Doğum izninin yararlanması konusunda bir takım inisiyatifler çalışan kişilere bırakılmış durumdadır. Fakat bu konudaki tüm işlemler ve prosedürler belirlenmiş durumdadır. Bu nedenle SGK doğum izni imkanından yararlanmak isteyenlerin belirlenmiş prosedürlere uygun olarak davranması ve resmi yazışmaları tamamlaması gerekmektedir.

SGK doğum izni kapsamında normal gebe olan kişilere 8 hafta, ikiz ya da daha fazla bebek doğuracak olan kişiler için 10 hafta olarak belirlenmiştir. Bu izinlerin kullanımında genelde yarı yarıya bir durum söz konusudur. Bu kapsamda kişinin doğum yapacağı tarihten önce iznin yarısı, doğumdan sonra da iznin yarısı kullanılabilir. İzin başlangıcının belirlenmesi için anne adaylarının SGK’nın kabul ettiği sağlık kurumlarına giderek tedavi olması ve durum hakkında rapor alması gerekmektedir. İlgili raporun da resmi kurumlara teslim edilmesi ile birlikte kişinin SGK doğum izni başlayacaktır.

SGK doğum izni alınması için sigorta yönünden kriter, en az 90 günlük bir prim ödemesinin bulunmasıdır. Üstelik bu primin son 1 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu kriterlerin taşınmaması halinde SGK doğum izni verilmeyecek ve kişilerin SGK doğum izni hakkından yararlanması mümkün olmayacaktır. SGK doğum izni için devlet tarafından verilecek yardım Ziraat Bankası üzerinden kişilerin adına yatırılmaktadır. Bu nedenle SGK doğum izni sonrasında ödeme de banka üzerinden alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*