SGK DOĞUM BORÇLANMASI

Sigortası olan kişilerin primleri oldukça önemlidir. Kişilerin SGK üzerinden emekli olabilmesi için gerekil olan primi tamamlaması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda kişiler diğer tüm kriterleri sağlasa da prim konusunda eksik kalabilmektedir. Bu tür durumlarda hem erkekler için hem de kadınlar için borçlanma yoluna gidilmesi mümkündür borçlanma ile birlikte eksi olan primler alınabildiği gibi kişi böylece emekli de olabilmektedir bu bakımdan sizler de prim kazanmak için SGK borçlanmasından yararlanabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması kadınların yapabileceği borçlanmalardan birisidir. SGK doğum borçlanması yapılabilmesi için kişilerin doğum yapması gerekmektedir. Böylece doğum üzerinden yapılacak olan SGK doğum borçlanması ile birlikte eksik primler tamamlanabilmektedir. SGK tarafından SGK doğum borçlanması için ayrıntılı bir mevzuat hazırlanarak resmi site üzerinden sunulmuştur. Bu bakımdan SGK doğum borçlanması hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar ilgili mevzuatı okuyarak bilgi alabilir.

SGK doğum borçlanması için önemli şartlardan birisi, doğum yapan kişinin sigortalı olarak çalışmaya başladığı süre sonrasında doğum yapmasıdır. Yapılacak olan başvurularda bu kritere bakılmaktadır. Eğer kadınlar bu kriteri sağlamıyorsa SGK doğum borçlanması için başvuru yapılsa dahi herhangi bir sonuç alınmayacaktır. Bu bakımdan ilgili mevzuat üzerinden iyi bir inceleme yaparak şartlarınızın uyup uymadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ardından başvurunuzu yaparak SGK doğum borçlanması ile birlikte emekli olma şansına sahip olabilirsiniz.

SGK DOĞUM BORÇLANMASI MEVZUATI İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/sigortalilik/kadin/dogum_borclanmasi/S

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*