SGK ÇEYİZ PARASI

Evlenme ödeneği, başlık parası, çeyiz parası olarak halk arasında kullanılan SGK çeyiz parası, bir evlilik ödeneği olarak evlenecek olan kadınlara sunulmuş bir haktır. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin bazı kriterleri yerine getirmesi ve konuyla ilgili başvuru yapması gerekmektedir. Tüm prosedürlerin yerine getirilmesi ile birlikte kişilere SGK çeyiz parası desteği sunulacaktır.

SGK çeyiz parası, kendisine maaş kalan bir kişinin evlenmesi durumunda geçerli olmaktadır. Bu bakımdan evlenecek olan tüm kadınlar için geçerli bir hizmet değildir. SGK çeyiz parası olarak maaş alan kişilerin alacağı 2y yıllık maaşı tek seferde verilecektir. Bu nedenle kişiler bu açıdan herhangi bir kayıp yaşamaktadır. Sizler de bu tür durumdaysanız SGK çeyiz parası başvurusu yaparak bu ödemelerinizi temin edebilirsiniz.

SGK çeyiz parası işlemlerinde en sıkıntılı süre erken boşanmadır. 2 yıllık ücret toplu olarak ödendiği için kişilerin evliliklerini sonlandırması bu konuda herhangi bir değişiklik yaratmamaktadır. Bu nedenle erken boşanan kişiler, 2 yılın sonuna kadar beklemesi ve sonrasında başvuru yaparak tekrara maaş almaya başlaması gerekmektedir. SGK çeyiz parası ile birlikte kişilerin mağdur olması bu yolla önlenecektir. Sizler de belirtilen adımları takip edecek kendinize SGK çeyiz parası kapsamında sağlanan desteği sunabilirsiniz. Konuyla ilgili başvurular açıldığı için başvurular üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kriterleri sağlayan tüm kişilerin SGK çeyiz parası alması mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*