SGK CENAZE YARDIMI

Aile bireylerinden birinin vefatı halinde devlet tarafından yapılan yardımlardan birisi de SGK cenaze yardımı olmaktadır. SGK cenaze yardımı, sadece vefat sırasında yapılan ve bir kereye mahsus olan ödemedir. Fakat tüm vatandaşlar için SGK cenaze yardımı geçerli değildir. SGK cenaze yardımı alınabilmesi için SGK cenaze yardımı konusunda yapılan düzenlemelerde kriterler de belirlenmiştir.

SGK cenaze yardımı alınması için şartlar şu şekildedir;

  • Kişinin yaşadığı iş kazası sonucunda vefat etmesi
  • Kişinin yaşadığı meslek hastalığı sonucunda vefat etmesi
  • Sürekli iş göremezlik maaşı alan kişilerin vefat etmesi
  • Malullük ve ya yaşlılık aylığı alan kişilerin vefat etmesi
  • Sigortalının en az 360 gün yaşlılık ve ölüm sigortası primi bulunuyorsa

Belirtilen şartların sağlanması halinde, kişilere SGK cenaze yardımı yapılabilmektedir. SGK cenaze yardımı kişilerin yakınlarına yapılmaktadır ve bu kişiler anne ve baba daha olabilmektedir. Eğer kişilerin ailesi yoksa yapılan cezana masraflarının belgelenmesi halinde, ilgili kişilere de bu ödemeler yapılabilmektedir.

SGK cenaze yardımı imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların SGK tarafından oluşturulmuş olan SGK cenaze yardımı dilekçesini doldurması gerekmektedir. Bu dilekçenin doldurulmasının ardından kuruma yapılacak başvuru sonrasında işlemler resmiyet kazanacaktır. Yapılacak olan cezana yardımları için her yıl TÜFE oranında bir artış yapılmaktadır. 2015 yılı için yapılacak olan cenaze ödeneği tutarının 449,00 TL olduğu açıklanmıştır. Bu doğrultuda 2015 yılı içerisinde yapılacak olan cenaze ödenekleri kapsamında kişilere 449,00 TL ödenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*