PRİM EKSİĞİ OLANLAR EMEKLİ OLABİLECEK

elderly couple sat together looking out to sea

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yeni çalışma ile birlikte emeklilik konusunda prim eksiği bulunan vatandaşlara müjde verildi.

Prim eksiği olması nedeniyle emekli olma hakkını elde edemeyen vatandaşlar prim borçlanma yoluyla artık emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılan çalışmalarda prim eksiği olan vatandaşlar için geriye dönük olarak borçlanma imkanı getirilirken bu borçlanma sayesinde vatandaşların eksik primlerini tamamlayabilmesi ve böylece emekli olabilmesi mümkün kılınacak.

Yapılan çalışmalarda son taslak hazırlanırken Meclis’te yapılan görüşmeler sonrasında tasarı kabul edildi ve yasalaştı. Düzenlemelerin yasalaşmasının ardından ise tüm sigortalı vatandaşların geriye dönük olarak borçlanma imkanı bulunurken bu konuda sadece tek bir kriter gerekiyor.

Kişilerin sigorta hesabında en az 1800 günü olması halinde geriye dönük olarak borçlanma yapılabilecek. Fakat kişilerin 1800 günden az prim sayısı olması halinde ise 1800 tamamlandıktan sonra kişilerin geriye dönük olarak borçlanma yapabilmesi mümkün olacak.

Yapılan bu çalışmalar sayesinde pek çok vatandaşın emekli olma adına umudu olurken önümüzdeki günlerde yapılacak borçlanmalar sayesinde kişiler emekli olma hakkı elde edecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar sonrasında vatandaşların işlemleri nasıl yapılacak belirtirken Sosyal Güvenlik Kuruma üzerinden alınacak yardım ile birlikte vatandaşlar kolay bir şekilde prim borçlanması yapabilecek ve böylece emekli olmanın kolay yolu tercih ederek emekli maaşı almaya başlayabilecek.

2 Comments Posted

  1. 1800 gun enaz olmali diyorsunuz peki bu borclanma yoluyla nasil emekli olunacak . benim 2209 gunum var sigorta yasi 32 yasim 50 bu verilen haber ne kadar dogru.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*