ÖLÜM TOPTAN ÖDEMESİ

Sigortalı olarak bir işte çalışan ve yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitiren kişinin ailesine eğer emeklilik maaşı bağlanamıyorsa bu konuda bir defaya mahsus olmak üzere ölüm toptan ödemesi yapılmaktadır.

Ölüm toptan ödemesinin yapılması ile de kişilerin sigorta imkânlarından yararlanamayacak olmasına karşın maddi açıdan gelir elde etmesi sağlanmaktadır. Ölüm toptan ödemesi ile belirtilen mevzuatlar dahilinde işlemi yapılırken kişilerin konu ile ilgili müracaatta bulunması gerekmektedir. ölüm toptan ödemesi sadece bir kişinin eşine ya da çocuklarına değil tüm yakınlarına eşit oranlarda paylaştırılmaktadır. Bu bakımdan sigortalının yaşayan çocukları, anne ve babası ölüm toptan ödemesi alabilir durumdadır. Ölüm toptan ödemesi hesaplandıktan sonra belirtiler paylar dahilinde kişilere bu ödemeler yapılır. Kişilerin başvuru için tahsis talep dilekçesinin doldurulması yeterli olacağı gibi kişilerin bu dilekçede detaylı olarak bilgileri girmesi gerekmektedir.

Tahsis dilekçesinin doldurulması için internet üzerinden sunulan hizmetler de kullanılabilir ve kolay bir şekilde müracaatlar internet üzerinden yapılabilir. Başvur ardından konu ile ilgili incelemenin yapılmasının beklenmesi gerekir.  Konuyla ilgili yapılan incelemelerin ardından kişilere ne kadar bir ödemenin yapılacağı belirlenmektedir. Bu bilgilerin öğrenilmesinin ardından yapılması gereken işlemler oldukça basittir ve bu ödemeler kolay bir şekilde kişilere bağlanmaktadır.

Ölüm toptan ödemesi ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’na da müracaat etmesi de mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılacak görüşmelerin ardından ödeme ile ilgili hangi işlemlerin yapılması gerektiği, güncel mevzuatlar dahilinde tüm sorumluluklar öğrenilerek bu doğrultuda de işlemler gerçekleştirilebilir.

Bu konuda kişiler kolay bir şekilde hizmetlerden yararlanma hakkı elde etmektedir. İnternet üzerinden sunulan hizmetlerde kuruma dahi gitmeye gerek kalmadan işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Bu bakımdan kişiler istediği seçeneği seçerek ölüm toptan ödemesi alma hakkını kullanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*