MUAYENE KATILIM PAYI

Genel Sağlık Sigortası’nda sigortalı kişinin ya da kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetleri için ödemesi gereken paydır. Bu konuda her yıl limitler ve rakamlarda değişiklik yapılarak güncelleme gerçekleştirilir ve ilgili yıl içerisinde kişilerin belirlenen limitler dahilinde muayene katılım payı ödemesini gerekir.

Katılım payı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutar olarak tanımlanmaktadır.

Muayene katılım payının ödenmesi ve alınması konusunda belirli bir mevzuat hazırlanmıştır. Bu mevzuat uyarınca kişilerin tedavilerinden alınacak olan muayene katılım payı şöyledir;

  • Aile hekimleri hariç olarak ayakta tedavi edilen diş muayenelerinde
  • Ayakta sağlanan hastalıklar ve ilaç tedavisinde
  • Vücut dışı takılan protez ve ortezler
  • Doğuma yardımcı olmak amacıyla tüp bebek gibi yöntemler

katılım

Bu tip müdahalelerde kişilerden ek ücret alınmaktadır. Muayene katılım payı adı ile alınan bu ücretlerde kişilerin ek bir hizmet alması bakımından mevzuata eklemeler yapılarak kalem kalem tüm hizmetler detaylı olarak belirtilmiştir. Üstelik sadece başlık olarak değil, her bir hizmet için detaylı olarak açıklamalar da yapılmış ve böylece hangi hallerin kapsam dışı kaldığı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Muayene katılım payı ile ilgili soru işaretleri bulunan kişiler katılım payı ile ilgili hazırlanan mevzuatlara bakarak bu konuda bilgi sağlayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*