MALULİYET AYLIĞI İÇİN SİGORTALININ İŞTEN AYRILMASI GEREKİR Mİ?

Maluliyet aylığı kişilerin yaşadığı sorunlar nedeniyle malulen emekliye ayrılmasıyla birlikte kişilere bağlanan bir maaşları türüdür. Kişilerin maluliyet aylığı ile ilgili en çok merak ettiği detaylardan bir tanesi maluliyet aylığının alınması için işten ayrılmanın zorunlu olup olmadığıdır.

İşten Ayrılmak Zorunlu Mu?

kişilerin işten ayrılmadan maluliyet aylığından yararlanabilmesi mümkün değildir. Konuyla ilgili mevzuatlara bakıldığında 5510 sayılı yasanın 76 maddesinde ilgili durum için açıklayıcı bir metin yer almaktadır. Burada belirtildiği gibi maluliyet nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya iş yerini kapattıktan veya devrettikten sonra kurumdan yazılı istekte bulunması halinde malullük aylığı bağlanır denilmektedir. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere kişilerin maluliyet aylığından yararlanabilmesi adına öncelikli olarak iş ile ilgili herhangi bir ilişkinin bulunmaması gerekmektedir ve bu ilişkinin kesilmesinin ardından müracaat yapılması gerektiği gibi kişilerin başvuru yaptıktan sonra durumu incelenmekte ve gerekli şartları taşıdığı tespit edilirse bu konuda gerekli olan destek verilerek maliyet aylığı bağlanmaktadır.

Bu bakımdan kişilerin maluliyet aylığı gibi işlemlerde mutlaka belirtilen mevzuatlara uygun davranması gerekmektedir. Herhangi bir sorun olmaması adına kişilerin kesinlikle çalışmaması gerekmektedir. Kişilerin maluliyet aylığı için müracaat edebilmesi mümkün olsa da eğer işten ayrılmadığı durumlarda kişilere malül aylığı bağlanmayacaktır. Bu nedenle başvurusu yapıldıktan sonra kişilerin durumu ile ilgili incelemenin yapıldığı da unutulmamalıdır.

Böylece sorun yaşanmadan konuyla ilgili bilgi alınabilmesi ve ihtiyaçların karşılanabilmesi mümkün olacaktır. Fakat hiçbir zaman unutulmaması gereken en önemli detay kişilerin devlet tarafından sunulan imkanlardan yararlanması adına mutlaka şartları taşıması gereklidir. Eğer herhangi bir ihmalde bulunulması kişiler cezai işlemlere dahi tabi tutulabilecektir. Bu nedenle hizmetlerden yararlanırken belirtilen detaylara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*