MALULEN EMEKLİ ŞARTLARI

Sigortalı bir şekilde çalışan kişi malulen emekli olabilmesi de söz konusudur. Yaşanılan çeşitli sıkıntıların ardından kişilerin malulen emeklilik şartlarını sağlaması halinde bu işlemler uygulanarak kişilerin emekliye ayrılması söz konusudur.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları konusunda ise kişileri güncel mevzuatlara göre işlemleri yürütülür. Bu doğrultuda ister malulen emekli olmak için ilk kriter yüzde 60 oranında bir sakatlık yüzdesi olması gerektiğidir. İlk sigortalılık tarihi itibariyle gerekli olan bu sakatlık yüzdesinin yüzde 60’ın altında olması halinde malulen emekli olabilmek söz konusu olmayacaktır.

Aynı zamanda malulen emekli olmak isteyen kişilerin 10 yıllık sigortalılık süresi bulunması gerekmektedir. Bu on yıllık sigortalılık süresi içerisinde de 1800 prim gününün tamamlanması gerekmektedir. Fakat kişilerin muhtaçlık derecesi ve durumu bulunuyorsa bu konuda sadece 1800 gün şartı aranır ve 1800 günün tamamlanması halinde kişinin emekli olabilmesi de mümkün olmaktadır. Malulen emeklilik konusunda belirtilen şartlar dönemsel olarak değiştirilebilmektedir. Bu nedenle işlerinin malulen emeklilik olma konusundaki taleplerini karşılarken mutlaka güncel mevzuatlar doğrultusunda işlemlerini yapması gerekecek.

Normal Şartlara Göre Emeklilik

Emeklilik konusunda malulen emeklilik şartlarını yerine getiremeyen kişilerin normal şartlara göre emekli olabilmesi mümkün olacaktır. Bu tür durumlarda da yine ilgili dönemdeki emekli olma şartlarını sağlanması gerekir. Emekli olma şartlarında farklı prosedürler uygulanabildiği gibi kişilerin mutlaka şartları yerine getirmesi gerekir. Sigorta primi, hizmet süresi ve emeklilik yaşı gibi kriterlerin sağlanması halinde emeklilik mümkün hale gelecektir.

Emeklilik hakkı elde eden kişiler başvurularını internet üzerinden yaparak kolay bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Bu bakımdan kişilerin sigorta üzerinden emekli olabilmesi adına gerekli tüm işlemler yapılmış olup gerekli hizmetler de hazırlanmıştır. Bu bakımdan yapılacak sorgulamalar ile birlikte kişiler emeklilik durumunu kontrol ederek emeklilik başvuru işlemlerini yapabilir. Ne zaman emekli olacağını merak eden kişiler işte internet üzerinden kullanıma sunulan ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanabilir. İlgili uygulama üzerinden yapılacak işlemlerle kişilerin ne zaman emekli olabileceği ve emeklilik için eksik kriterlerin neler olacağı öğrenilecek ve bu bilgilerde emeklilik eksiklerinin karşılaması mümkün hale getirilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*