İŞ KAZASI

a1804c2e-b529-4f09-862a-59f6da13d755

Sigortalı bir şekilde bir işte çalışan kişilerin iş saatleri içerisinde işi ile ilgili yaptığı bir iş sonucunda kaza geçirmesi halinde bu durum iş kazası olarak kabul edilmektedir İş kazasında en önemli detay kişilerin sigortalı bir şekilde çalışabilmesidir. Kişilerin geçirdiği iş kazasında eğer sigorta yapılmamışsa ve sigortasız bir şekilde işçi çalıştırılıyorsa hem çalışan hem de iş veren için yüksek cezalarına dönmesi gerekecektir. Kazanın yaşanması sırasında işçinin sigorta ve güvence açısından tüm işlemleri yapılmışsa bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacak ve iş kazası kapsamında değerlendirilerek işlemlere başlanacaktır.

İş kazasında en önemli detay iş kazasının hemen kuruma bildirilmesidir. Bu bakımdan iş kazasının tescil edildiği tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaatta bulunması ve iş kazası ile ilgili durum hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. İş kazası sonucunda kişilerin sağlık durumu çok önemlidir ve bu sağlık durumuna göre işlemler yürütülmektedir.

Özellikle çalışma yeteneğini kaybeden ve eski çalışma gücünü bulamayan kişiler için doktor kontrolü yapılmakta ve doktor raporu istenmektedir. Doktor tarafından yapılacak sağlık kontrollerinde geçerek tekrar çalışamayacak durumda olmasına karar verilmesi halinde bu konuda emeklilik gibi durumlar söz konusu olmakta ve kişi emekliye ayrılmaktadır. İş kazası üzerinden yapılacak işlemlerde doktorlar tarafından titiz bir çalışma yürütülmekte ve herhangi bir ihmalin oluşması önlenmektedir. Bu açıdan sizler de güven içerisinde sunulan hizmetlerden yararlanma hakkını elde edebilirsiniz. Sigortasız bir şekilde çalışmanın yasak olduğu ülkemizde kişilerin iş kazası gibi durumlara karşı güvence sağlayabilmesi adına mutlaka sigortalı olarak bir iş yerinde çalışması gerekmektedir. Böylece kişiler iş verenden hak talep edebileceği gibi yaşanılan olumsuzlukları ve anlaşmazlıklarda konuyla ilgili bir üst merciiye müracaat edilerek mahkemeler dahilinde hakların elde edilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu bakımdan sizler de konuyla ilgili belirtilenlere dikkat ederek işlemlerinizi sürdürebilir ve olası iş kazası gibi durumlarda haklarınızı kaybetmeden savunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*