İLAÇ KULLANIM SÜRESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası bulunan kişilerin güvence dâhilinde ilaçlarını alabilmesini de bazı kriterler getirilmiştir. Kişileri ilaç kullanımı konusunda herhangi bir ihmalde bulunmaması için alınan tüm ilaçlarda belli bir ilaç kullanım süresi öngörülmüş ve bu ilaç kullanım süresi bitmeden kişilerin tekrar aynı ilacı alması sistem tarafından engellenmiştir. Bu bakımdan kişilerin tedavi olduktan sonra alacağı ilaçlarda ilk olarak ilaç kullanım süresine bakılmakta ve daha önce bu ilacın alınıp alınmadığı kontrol edilmektedir.

Sistem tarafından kişilere verilen tüm ilaçlar kayıt altına alınmakta ve kullanım süreleri takip edilmektedir. Bu bakımdan kişilerin aldıkları ilaçları doktor tarafından önerilen şekilde kullanılması oldukça önemlidir.

Türkiye’de en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi ilaç kullanımında doktor tavsiyelerine uyulmamasıdır. Kişilerin kendi tercihleri doğrultusunda önerilenden daha fazla ilaç kullanması ilacın çok daha kısa bir süre içerisinde bitmesine neden olacaktır. Bu tür bir durumda kişilerin tekrar ilaç ihtiyacı olacağı için doktora gidilmesine rağmen herhangi bir şekilde güvenceli olarak ilaç alınması söz konusu olmaz.

ilac

Böyle bir durumda ise kişilerin ilaca ulaşabilmesi için ücretli ve sosyal güvenlik kurumunun katkısı olmadan alınması gerekecektir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması adına kişilerin ilaç kullanım sürelerine dikkat etmesi gerekir. İlaç kullanım süresi ile ilgili bilgi almak isteyen kişilere e devlet üzerinden sorgulama yapabilir. Sorgulama ile kişilerin aldığı ilaçların hangi tahlillerde sona ereceği ve hangi tarihten itibaren güvencede bir şekilde ilaçların alınabileceği öğrenilebilir. Bu konuda aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ilac-kullanim-suresi-sorgulama

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*