HASTALIK SİGORTASINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Hastalık sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin bu konuda güncel sigortasının bulunması gerekmektedir. Türkiye’de sağlık hizmetlerinden güvenceli bir şekilde yararlanılabilmesi adına kişilerin genel sağlık sigortası ya da aktif sigorta türlerinden birisine sahip olması gerekmektedir. Sigortanın aktif olması bu konuda önemli detaylardan bir tanesidir. Sigortanın açılmış olması ya da kişinin sigorta hesabına sahip olması bu konuda aktif bir sigortasının olduğunu göstermemektedir. Bu nedenle kişilerin aktif bir sigortaya sahip olması ile birlikte sağlık hizmetlerinden Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi ile birlikte yararlanabilme hakkında olacaktır.

GSS Yeterli Mi?

Türkiye’deki işlerin sigortası bulunmadığı durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi alınan genel sağlık sigortası adı ile yeni bir sağlık sigortası kullanıma sunulmuştur. Bu sigorta türüne dahil edilen kişiler her ay içerisinde prim ödemesi yapması ve böylece sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi mümkün olmaktadır. Genel sağlık sigortası ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler online olarak konuda kolay bir şekilde durumunu inceleyebilir. Genel sağlık sigortası ya da sigorta dışında herhangi bir sigortası bulunmayan kişilere hastalık sigortasından yararlanabilmesi mümkün olmayacaktır.

Özel Sağlık Sigortası

Bu konuda özel seçeneklerden bir tanesi özel sağlık sigortalarıdır. Özel sağlık sigortaları tüm sağlık kurumlarında geçerli olmadığı için özel sağlık sigortası yaptıran kişilerin anlaşmalı sağlık kurumlarına gitmesi ve özel sigorta kapsamında ve şartlarında sağlık tedavisi olabilmesi mümkün olmaktadır. Sigortalı bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanılması sırasında belli oranlarda sağlık katkı payı verilmektedir. Kişiler özellikle tedavi ve tedavi sonrasında ilaç alımından bu güvenceden yararlanabilmektedir. Oranlar dönem içerisinde değişiklik gösterebileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan sağlık kuruluşlarında da farklı olanlar geçerli olabilmektedir. Kişilerin tedavi olacağı yere ve zamana göre bu konudaki katkı oranlarının güncel olarak öğrenilmesi yararlı olacaktır. Belirtilen kriterlere dışında hastalık sigortasından yararlanma ile ilgili başka bir detay bulunmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*