GSS’DE İLAVE ÜCRET ALINIR MI?

Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi amacı ile oluşturulmuştur. GSS ile ilgili mevzuatlar detaylı olarak hazırlandığından dolayı konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar hakkında bilgi alınabilmektedir. GSS’de en çok merak edilen konulardan birisi de ilave ücretin alınıp alınmadığıdır. GSS, diğer sigortalarda olduğu gibi aynı şartlara sahiptir ve artı bir özelliği bulunmamaktadır. Bu bakımdan GSS ile ilgili merak edilen detaylarda mevcut sigortaların sağladığı haklara ve mevzuatlara da bakılabilir.

GSS sigortasından ilave ücret alınabilen haller detaylı olarak belirlenmiştir. Sağlık hizmetlerinden yararlanma noktasında kişiler için kullanılan tıbbi malzemeler, doktor tarafından yazılan bazı ilaçlarda ve ek işlemlerde ilave ücrete tabi olabilmek mümkündür.

ss1

Özel Sağlık Kurumlarındaki Durum NE?

SSK’lı bir vatandaş, devlet hastaneleri dışındaki özel hastanelere gittiğinde kurum tarafından belirlenen muayene ücretini ödemelidir. Bu ödemlerde SGK belli bir orandaki miktarı karşılamaktadır. Kalan ücret ise kişiler tarafından ödenmelidir. Bu nedenle GSS sigortası bulunan kişiler için de aynı durum geçerlidir ve bu durumda olan kişilerin sigortalı bir şekilde yararlanması halinde dahi ek ücret ödemesi gerekmektedir.

Acil durumlarda kişilerden herhangi bir ücret alınmazken, acil durumun bitişi ile birlikte kişinin aldığı sağlık hizmetleri de yine ilave ücret tabi tutulabilmektedir. Burada önemli nokta kişilerin hangi hizmetleri aldığıdır. Belirtilen haller doğrultusunda kişilerin ilave ücret ödemesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*