GSS YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR

Genel sağlık sigortasında kişilerin sigortası aktif olmadığı durumlarda genel sağlık sigortası aktif hale getirilmekte ve kişilerin sigorta borçlanması yapılmaktadır. Fakat bu hizmetin kullanıma sunulmasının çok kısa bir süre sonrasında özellikle yurt dışında yaşayan kişiler için sorunlar yaşanmaya başlanmıştır.

Yurtdışında yaşayan pek çok vatandaş yurt dışında ikamet etmesine rağmen Türkiye’deki İkamet adresini sildirmediği için Türkiye’de yaşıyor gibi görünür ve bu nedenle de sigorta gibi işlemleri mevzuatına göre yapılır. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan gözüken ve sigortası aktif olmayan vatandaşların prim borçlanması da genel sağlık sigortası kapsamında yapılmaya başlanmıştır.

GSS yurtdışında yaşayanlar için alternatif bir sistem olmadığı gibi yurt dışında yaşayanların GSS’ye tabi tutulması mümkün değildir. Prim borçlanmasının yapılmış olmasına karşın kişilerin konu ile ilgili müracaat etmesi ve prim borçlanmalarının yapıldığı sırada yurt dışında bulunan olduğunu beyan etmesi gerekmektedir.

gss

Sosyal Güvenlik kurumlarından yapılacak bu işlemler sonrasında kişilerin yurtdışında bulunduğu sürelerde genel sağlık sigortası kapsamında olmaması ve bu sayede prim borçlarına vasıta sağlanacaktır. Belirtildiği üzere bu tür durumlar için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilmesi ve kişilerin özel durumu hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. kişilerin bu sırada pek çok belgeyi de ibraz etmesi gerekebilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*