GSS PRİMİ NE KADAR?

Genel Sağlık Sigortası’na dahil olan kişiler için Genel Sağlık Sigortası priminin ödenmesi zorunludur. Genel Sağlık Sigortası priminin hesaplanmasında kişilerin gelir durumu çok önemlidir ve herhangi bir şekilde gelir testine girmeyen kişilerin ödeyeceği prim en üst seviye olarak belirlenmiştir.

Bu bakımdan Genel Sağlık Sigortası’nda gelir testine girmeyen kişiler için en yüksek prim ödemesi belirlenmektedir. Kişilerin bu seviyeden borçlanması yapılmaktadır. Daha az ve gelir ile orantılı bir ödeme yapmak isteyen kişiler ise gelir testine girmelidir.

Gelir testine girilmesi için kaymakamlıklara gidilmesi ve kaymakamlıklarda bulunan vakıflarda gelir testinin yapılması gerekmektedir. Yapılacak test yaklaşık 10 günlük süre içerisinde açıklanırken bu işlemlerin ardından kişilerin yapacağı yeni prim borçlanmalarında gelir durumuna bakılarak yeni bir miktar belirlenmektedir.

Bu bakımdan GSS primi kişilerin yapacağı işlemlere göre değişiklik gösteren herkes için aynı ve sabit bir genel sağlık sigortası primi bulunmamasıdır. Genel Sağlık Sigortası’yla ilgili bu konularda bilgi almak isteyen kişiler e devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir. E devlet aracılığı ile yapılacak sorgulamalarda Genel Sağlık Sigortası primi kapsamında kişilerin kaç gün primi olduğu hangi tarihte genel sağlık sigortasına başlangıç yapıldığı ya da hangi tarihlerde sigortanın kesintiye uğradığı görülebilmektedir.

sgk-gss-borc-dokumu

Bu konularda bilgi alacak işler aynı zamanda prim ödemelerinde takip etme şansına sahip olmaktadır. Bugüne kadar yapılan ödemelerin ya da her ay ne kadarlık bir borçlanmanın yapıldığı kolay bir şekilde öğrenilebilir durumdadır.

<<SORGULAMA LİNKİ>>

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*