GSS PRİM İNDİRİMİ

Genel sağlık sigortasıyla ilgili en çok merak edilen detaylardan bir tarihte GSS prim indiriminin yapılıp yapılmadığıdır.

Kişilerin her ay prim borçlanması yapıldığı gibi bu borçlanmalar her ay içerisinde kayıt altına alınmakta ve toplam borç hesaplanmaktadır. Kişilerin hesaplanan ve hesabına aktarılan prim borçlanmalarında herhangi bir şekilde indirime gidilmesi mümkün değildir.

Geçtiğimiz yıl içerisinde son olarak kişilere prim sildirme hakkı sağlanırken bu konuda artık prim indirimi gibi bir durum bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin sigortalarındaki tüm borçları ödemesi zorunlu tutulmaktadır GSS prim indirimi tek bir şart ile olmakla birlikte bu indirim mevcut borçlarda herhangi bir etki yaratmamaktadır. Bu da gelir testine girilmesidir.

GSS sigortası bulunan ve gelir testine girmemiş kişiler kaymakamlıklara giderek gelir testine girmeli ve bu gelir testi sonucuna göre tekrar prim yapılandırmasına Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılacak işlemler sonrasında kişilerin gelir seviyesi düşük bulunursa bundan sonraki prim ödemeleri daha düşük olacaktır.

Bu bakımdan GSS prim indirimi işlem yapıldığı tarihten itibaren gelir testi ile sağlanabilmektedir. Bu konuda da önemli bir kıstas kişilerin gelir durumunun mevcut gelir durumundan daha az bir şekilde tespit edilebilmesidir. GSS prim indirimi alan kişiler test tarihinden sonraki tüm borçlanmalarına hesaplanan yeni prim üzerinden yapmaya başlamaktadır.

Bu sayede kişiler daha az para ödeyerek genel sağlık sigortası imkânlarından yararlanabilme imkânına sahip olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*