GSS PRİM BORCU SORGULAMA

GSS sistemine dahil olan kişilerin prim borcu oluştuğu için GSS prim borcu sorgulama yapması gerekmektedir. GSS prim borcu sorgulama yapılması için kişilerin online olarak sunulan hizmetlerden yararlanması gerekmektedir. Böylece kolay bir şekilde GSS prim borcu sorgulama yapılacağı gibi GSS prim borcu sorgulama sonucunda da GSS prim borcu konusunda bilgi alınabilmektedir. Vatandaşların online olarak yapacağı bu işlem için e devlet kapısını tercih etmesi gerekmektedir. E devlet kapısı üzerinden yapılacak olan işlemler sonucunda kişilerin tüm GSS durumu ekranda yayınlanacaktır. Böylece vatandaşların GSS prim borcu sorgulama ile borçlarını öğrenebileceği gibi GSS prim borcu sorgulama sonrasında da borçlarını ödeme imkanı bulunmaktadır.

GSS prim sorgulama için ilk olarak e devlete giriş yapılmalıdır. E devlet ekranı üzerinden seçilmesi gereken hizmet şöyledir;

resim1

Hizmetin seçilmesi sonrasında ise sistem tarafından kişilerin GSS ile ilgili güncel durumu ekranda yer alır. Örnek bir sorgulama ise aşağıdaki resimdeki gibidir.

resim2

Resimde görüldüğü üzere kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlandığı tüm tarihler yayınlanır. Ayrıca bu tarihlerde herhangi bir prim borçlanması yapılmışsa da kişilerin bilgi alması amacıyla detaylı olarak bilgiler yayınlanır. Bu bölümde sizler de kendi durumunuzu detaylı bir şekilde inceleyebilir ve işlem yapabilirsiniz.

E devlet kapısı üzerinden sunulan bu hizmete tıklamanız ile birlikte tüm borç durumunuz ekranda yer alacaktır. Fakat bunun için kişilerin ilk olarak e devlet kapısı üye girişi yapması gerekmektedir. Üye girişi yapıldıktan sonra GSS prim borcu sorgulama hizmetinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

GSS prim borcu sorgulama konusunda detaylı bilgi almanız mümkün olduğu için gelir durumunuza göre prim borçlanmanızın türüne de bakmanız gerekmektedir. GSS’de prim borçları, gelire göre ayarlandığı için özellikle gelir testine girmemiş olan kişilerin gelir durumuna bakarak hemen gelir testine giriş yapması gerekmektedir. Gelir testine girdikten sonra kişilerin ödeyeceği prim miktarı azalacağı için GSS prim borcu sorgulama sonucundaki toplam borcunuz da azalacaktır.

GSS PRİM BORCU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*