GSS EŞ DURUMU

GSS, sağlık sigortası olarak kişilerin sağlık hizmetlerinden güvenceli olarak yararlanmasını sağlarken, bu konuda kişilerin üzerinden yararlanan kişiler için de geçerli olmaktadır. Bu bakımdan özellikle evde duran ve çalışmayan ev hanımları için GSS geçerli olmamaktadır. Ev hanımlarının ve aile üyeleri üzerinden sigorta hizmeti almak isteyenlerin tek yapması gereken aile üyesi üzerinden alacağı GSS için aktivasyon yaptırmasıdır.

GSS eş durumu kapsamında diğer kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün olduğu için herhangi bir gelir testi uygulamasına girilmesi ya da GSS priminin ödenmesine gerek yoktur. Bu durumdaki vatandaşların direk ilgili kurum üzerinden başvuru yapması yeterli olacak ve GSS eş durumu dahilinde eşlerin de sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanacaktır. Fakat bu noktada önemli olan GSS’ye tabi olan kişilerin herhangi bir aksaklık yaşatmadan prim ödemelerini yapmasıdır. Prim durumunuz ile ilgili online olarak bilgi alabilirsiniz. Bu konuda yapacağınız sorgulama sonrasında hem GSS durumunuzu görüntüleyebilir hem de borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

GSS eş durumu dışında GSS takibi yapmak isteyen ve GSS’ye dahil olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar ise aşağıdaki bağlantı üzerinden direk ilgili sorgulama ekranına ulaşabilir. Fakat GSS için sunulan hizmet e devlet kapısı üzerinden erişime açıldığı için vatandaşların ilk olarak e devlet kapısı üyeliği ile sisteme giriş yapması gerekmektedir.

E DEVLET GSS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*