GSS BORÇ YAPILANDIRMA

GSS borcu olan kişilerin borçları üzerinde tekrara bir yapılandırma yapmasının tek seçeneği gelir testine girmesidir. Gelir testine girmemiş olan kişiler için geçerli olan GSS borç yapılandırma ile birlikte kişilerin borçlarında yarı yarıya indirim yapılabilmektedir. Bu bakımdan GSS borcu olan kişiler ilk olarak teste girip girmediklerini kontrol etmesi gerekmektedir.

Eğer kişilerin GSS için gelir testine girmediği görülürse, en kısa süre içerisinde gelir testine girilmesi gerekmektedir. Gelir testine girildikten sonra ise gelir testi sonucu ile SGK’ya başvurulması gerekmektedir. Yapılacak başvuru sonucunda gelir testine göre tüm GSS borçları tekrar yapılandırılacaktır.

GSS borç yapılandırma kapsamında, kişinin gelirine göre ödemesi gereken prim miktarı üzerinden kişilerin borçları yapılandırılmaktadır. Gelir testi olmadan GSS’ye dahil olan kişiler en yüksek prim miktarları üzerinden borçlandırıldığı için gelir testi sonrasında GSS borç yapılandırma ile GSS borcunda ciddi oranda azalma oluşmaktadır.

GSS Sorgulama

Siz de belirtilen GSS borç yapılandırma imkanından yararlanabilirsiniz. GSS yapılandırma işlemleri için gerekli olan GSS sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. GSS sorgulama için online olarak e devlet kapısı üzerinden sunulan GSS hizmetinden yararlanmanız gerekmektedir. İlgili hizmetten yararlanmanızın ardından sistem tarafından tüm bilgiler size sunulacaktır. Sunulan bilgiler sayesinde GSS durumunuzu görüntüleyebilir ve ne kadar borcunuz olduğundan sigortanın aktif olup olmadığını da görüntüleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*