GSS BORÇ SORGULAMA

GSS borç sorgulama online olarak yapıldığı için GSS’den yararlanan kişilerin online olarak GSS borç sorgulama yaparak aldığı hizmet için borç durumunu takip etmesi mümkündür.

GSS Nedir?

GSS, Genel Sağlık Hizmeti’nin kısaltılmış adıdır. Halk arasında GSS olarak kullanılan sağlık hizmetinden yararlanan kişilerin gelirlerine göre her ay prim ödemesi yapması gerekmektedir. Kişiler tarafından yapılan prim ödemeleri ile birlikte sigorta aktif olarak devam etmekte ve kişilere sağlık yönünden avantaj sağlamaktadır. Vatandaşların GSS’den yararlanması için herhangi bir güvencesi olmaması gerekmektedir. Bu durumda olan kişiler direk GSS’ye bağlanmaktadır. Bu nedenle kişilerin aile üyeleri üzerinden güvenceli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkünse, kişilerin bu işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi halde ilgili kişi için GSS aktif olacak ve prim borçlanması başlatılacaktır.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama yapılması için e devlet kapısı üzerinden sunulan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetinden yararlanılması gerekmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere ilgili hizmet üzerinden hem GSS tescil bilgisine erişim sağlanabilmekte hem de var ise tüm borçlar görüntülenebilmektedir. Borç bilgisi için ekranda yer alan bilgilerden Kalan GSS Prim Borcu bölümüne bakmanız gerekmektedir. Bu bölümde kişilerin olan tüm borçları görüntülenmektedir. Ödeme yapıldığında bu bölümden yapılan ödeme kadar düşülmektedir. Bunun yanında her ay için detaylı prim ödemeleriniz ve borçlarınız da sayfanın altında yayınlanmaktadır.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*