GSS BORÇ SİLDİRME

GSS konusunda vatandaşlar için prim borcu oluştuğu için bu borçlar için yapılabilecek bazı işlemler de bulunmaktadır. Halk arasında GSS borç sildirme olarak bilinse de GSS borcu için direk borç sildirme yapılması mümkün değildir. GSS borç sildirme olarak bilinen işlemler, GSS borcunun tekrar yapılandırmasıdır ve bu da sadece gelir testine giren kişiler için geçerlidir. Bu bakımdan GSS borç sildirme gibi avantajlardan yararlanarak, borcunu daha aza indirmek isteyenlerin gelir testi işlemlerini yapması gerekmektedir.

Gelir testi, kişilerin ne kadar geliri olduğunu gösteren bir test olarak bölgedeki kaymakamlıklarda yapılmaktadır. Kişilerin gelir testi sonucuna göre ise bir ay içerisinde ne kadar GSS primi ödeyeceğine karar verilmektedir. Bu prim miktarı da kişinin tüm borçları için tekrar yapılandırılarak borcu hesaplanmaktadır. Kişi kaç ay GSS borcu oluşturmuşsa, o aylar için yeni düzenlenen prim üzerinden hesaplama yapılır. Böylece kişilerin borçlarında daha da azalma olmaktadır. Gelir testi sonucunda primlerin yükselmesi ve borcun artması söz konusu değildir. Çünkü gelir testine girmeyen bir kişinin prim ödemeleri en üst limitten ayarlanmakta ve bu nedenle GSS borcu direk yüksek olarak belirlenmektedir.

Bu bakımdan GSS prim borçları yakından takip edilerek, GSS’ye dahil olunduğu gibi gelir testine gidilmelidir. Aksi halde geriye dönük olarak yapılacak olan yapılandırmalar daha zor olabilmektedir.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*