GSS AFFI

GSS prim ödenmesi gereken bir sigorta türü olduğu için GSS’ye dahil olan vatandaşların GSS ile ilgili işlemlerini yakından takip etmesi gerekmektedir. GSS’ye giriş yapıldığı andan itibaren her gün prim borçlanması kişinin hesabına eklenmektedir. Bu nedenle ödemelerin aylık olarak yapılması ve GSS’den yararlanılırken herhangi bir kesinti olmaması sağlanmalıdır. Bu noktada özellikle durumdan haberi olmayan kişilerin ilk olarak GSS sorgulaması yaparak herhangi bir sigorta hizmeti alıp almadığını öğrenmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından ise sonuca göre diğer yol haritası belirlenebilir. GSS’ye dahil olduğunu öğrenen kişilerin ilk yaptırması gereken işlem, Kaymakamlıklar üzerinden gelir testidir. Gelir testinin yaptırılması ile birlikte GSS için ne kadar prim ödeneceği doğru şekilde tespit edilmiştir.

GSS için milyonlarca kişinin borcu olduğu için gündemde GSS affı gibi bir beklenti de mevcuttur. Fakat GSS affı gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi sadece dönemsel olarak sunulan yapılandırma kapsamında GSS borçları için indirim yapılabilecektir. Bunun dışında var olan tüm borçlar ödenmek zorundadır ve GSS affı yapılmayacaktır.

GSS affı dışında, borcun azaltılmasının bir yolu gelir testine girmektir. Eğer gelir testinde düşük gelirli olduğunuz tespit edilirse, tüm borçların devlet tarafından karşılanması mümkündür. Geliriniz az olduğu tespit edildiğinde ise ödemeniz gereken prim düşürülerek önceki borçlarınız da bu prime göre ayarlanmaktadır. Borç da böylelikle düşmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*