GİB BORÇ SORGULAMA

GİB borç sorgulama işlemleri ülkemizin vergi işlerinden sorumlu resmi kurumu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Kurum üzerin tüm şahıs, şirket, emlak ve araç borç ceza sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca internet üzerinden sorgulama imkanı veren kurum aynı zamanda yine kredi kartı ile ödeme imkanıda sunmaktadır. GİB borç sorgulama işlemlerinizi gib.gov.tr üzerinden rahatlıkla yapabilir ve ödeme güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

GİB Borç Sorgulama Ve Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme

GİB borcunuzu ödemenize yardım etmek dışında bir de resmi internet sitesi, dairelere gidip uğraşmanıza gerek kalmadan bazı resmi işlemleri kolaylıkla yapmanızı sağlıyor. GİB kredi kartı ile borç ödeme sistemini oluşturduğundan beri insanların sıra bekleyip zaman kaybederek yaptıkları işlemleri, evlerinde kolaylıkla yapabilmelerini sağlıyor.

gib

Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesi Hizmetleri

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet üzerinden sağladığı hizmetler herkes için çok yararlı ve hızlı işlemlerdir. İlk olarak Gelir İdare Başkanlığı’nın internet sitesinde yapabileceğiniz ödemelerin ne olduğuna bir göz atalım:

* Vergi dairesi borçlarının ödenmesi

* Trafik cezalarının ödenmesi

GİB vergi borcu olan insanlara 2 temel hizmet sunuyor. İlk hizmet olan vergi dairesi borçlarını da internet üzerinden ödeyebilmeniz için 3 yol var. İlk olarak internet vergi dairesi kullanıcı kodu ile site üzerinden kredi kartınız ile yapılandırılmış borçlarınızı kredi kartınız ile kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. İkinci olarak ise TC kimlik numaranız ve diğer kimlik bilgileriniz ile aynı şekilde online olarak internet üzerinden kredi kartınızı kullanarak başvuru yapabilir ya da yapılandırılmış borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Son seçenekte, tecil dosya numarası, tahakkuk fiş numarası ve diğer kimlik bilgileriniz yardımı ile GİB kredi kartı ile borç ödeme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi GİB kredi kartı ile borç ödeme sistemi ilk olarak 3 seçenek ile beraber vergi dairesi borçlarına hizmet veriyor.

ceza

GİB kredi kartı ile borç ödeme sayesinde trafik cezalarınızı da kolaylıkla ödeyebilirsiniz. GİB vergi borcunuzu ödemek için size 1 seçenek verir. GİB borcunuzu ilk olarak motorlu taşıtınızın plakası ve tescil tarihi ile beraber kredi kartı ile ödemenizi sağlar.

Gördüğünüz gibi internetin yardımlarından bir tanesi de kredi kartı ile borç ödeme sistemidir. GİB borcunuzu kredi kartı ile ödeme imkanı verirken sizlere bu önemli işleri kolaylıkla yapabilmenizi ister. Online olarak işlem yapmak isteyen kişiler https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC linkini tarayıcılarına yapıştırarak site üzerinden işlem yapabilir.

GİB FAİZ HESAPLAMA

Türkiye’de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmetler ile birlikte kişilerin kolay bir şekilde bilgi alma ve borç sorgulama gibi işlemlerini yapması mümkündür. Üstelik sunulan tüm hizmetler ücretsiz olduğu için kişiler herhangi bir ücret ödemeden kolay bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Online olarak en çok yapılan işlemlerden bir tanesi de GİB faiz hesaplama olmaktadır.

GİB internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde erişim sağlanabilir. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra ise kişiler sorgulama yaparak ne kadar faiz ödemesi gerektiğini belirleyebilmektedir. GİB faiz hesaplama için kişilerin borçlarının borç miktarını ve tarihlerini mutlaka detaylı ve doğru bir şekilde girmesi gerekmektedir. Bilgilerin doğru bir şekilde girilmesinin ardından kişilerin bu konuda bilgi alması da kolaylaşacaktır.

GİB faiz hesaplama için kişilerin bilgi girişi sonrasında sistem tarafından özel olarak hesaplamalar yapılır. Üstelik yapılan hesaplamalarda güncel faiz oranları esas alınmaktadır. Böylece kişilerin gerçek faiz bilgileri çıkartılmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonrasında ise borçların ne kadar olduğu kolay bir şekilde görülebileceğinden dolayı kişilerin GİB faiz hesaplama ile borçlarını takip etmesi ve kontrol altına alması da mümkün olacaktır.

GİB faiz hesaplama dışında kişilerin borç sorgulama ve borç ödeme gibi işlemlerini de yine GİB üzerinden yapabilmesi mümkündür. Bu konuda da hangi borçlar için işlem yapılacaksa sistem üzerindeki menülerden borçlara uygun seçimlerin yapılması yeterli olacaktır. Bu bakımdan GİB üzerinden kişilerin pek çok konuda destek alabilmesi mümkündür. Sizler de belirtilen bilgiler dahilinde internet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*