EVLENME ÖDENEĞİ

Vefat eden emeklinin emekli maaşını alma konusunda yeterli şartları taşıyan kişiler yaşamlarının sonuna kadar bu maaşı alabilmektedir.

Emeklilik maaşı için getirilen bu imkan sayesinde bir kişinin vefat etmesi halinde kalan diğer aile üyelerinin maddi yönden herhangi bir mağduriyet yaşamaması önlenmektedir. Bu açıdan maçının alınabilmesi ve devredilebilmesi oldukça önemlidir.

Emekli maaşını alan kişilerin evlilik gibi durumlarda ise bu hakları sona erecektir. Bu nedenle kişilerin mevzuatı iyi bir şekilde bilmesi ve buna göre işlemlerini yürütmesi gerekmektedir Özellikle evli ya da bekar kadınların aldığı maaşlarda evlenme durumunda kesinti yapılmakta ve evlilik süresince bir daha maaş ödemesi yapılmamaktadır.

Fakat bu konuda devlet tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte evlenme ödeneği altında kişilere toplu bir ödeme yapılmaktadır. Bu toplu ödeme kişinin iki yıl boyunca alacağı tüm maaşların toplamı olarak verilmektedir. Kişiler bu sayede evlilik öncesinde hem toplu para alabilmek ve hem de 2 yıllık maaşının bir kerede alma şansına sahip olmaktadır. Bu bakımdan evlenme ödeneği kişilerin evlilik öncesinde maddi açıdan rahatlamasını sağlamaktadır.

Evlenme ödeneği alan kişilerin boşanması halinde ise iki yıllık bir süre öngörülmekte ve bu süre içerisinde tekrar maaşın alınabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişilerin boşanma sonrasında iki yıl boyunca herhangi bir şekilde maaşı alamayacağı da bilmesi gerekmektedir. Evlenme ödeneği kişilerin yardım ile birlikte evliliğini daha da kolaylaştırılması adına yapılmaktadır. Eğer kişiler boşanmazsa maaş imkanından yararlanılması da mümkün olmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*