EMZİRME ÖDENEĞİ

Sigortalı çalışan kişilerin doğum yapması sonrasında emzirme ödeneği olarak geçen süt parası tamamen doğum yapmış kişilerin, doğum esnasında sigortalı olmuş olması şartıyla başlamaktadır. Kişilerin emzirme ödeneği alabilmesi için kesinlikle sigortalı olma şartı aranmaktadır. Ki doğum sonrasında sigortalı olması herhangi bir süt para hakkını kazanmış olması anlamına gelmez. Bu sebeple doğum yapacak annenin dünyaya getirdiği çocuğun muhakkak sağ olması, istenen ikinci şartlar arasında yer almaktadır. Süt parası alacak kişilerinde en az 120 günlük sigortalı olması yani 4 aylık sigortalı olması ve işveren tarafından ilgili sigortanın yatmış olması gerekmektedir.

Emzirme ödeneği çocuğun dünyaya gelme tarihinden, 5 yaşına kadar sürebilmektedir. İlgili emzirme ödeneğinde ki aylık ödenecek olan tutar ise 112 TL olarak belirlenmiştir. Ki bu tamamen çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Analık hakkı olarak bilinen süt parası E-devlet sistemi içerisinde tamamen iş göremezlik ödeneği olarak da geçebilmektedir. Kişilerin E-devlet sistemi üzerinde ilgili süt paralarını sorgulayabilmeleri için muhakkak e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden işlem yapacak kişilerin ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantı içerisinden tüm sorgulamaları yapabilmesi tamamen mümkündür.

Emzirme yeteneği sayesinde doğum yapan ailelere maddi açıdan destek sağlanmaktadır her ne kadar bu destek çok yüksek bir bedeller olmasa da kişilerin doğum sırasında yaptığı harcamaların bir kısmı karşılanmaktadır. Emzirme ödeneğini almak isteyenlerin özellikle doğum öncesinde gerekli şartların sağlanması gerekir Bu sayede herhangi bir olumsuz duruma yaşanmadan işler emzirme ödeneği yardımından destek alabilmektedir. Emzirme ödeneği ile ilgili belirtilen bu durumlar sayesinde Sizler de ödenekten yardım alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*