EMEKLİLER ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ALIR MI?

Asgari geçim indirimi çalışan kişilere devlet tarafından yapılan sağlanan imkânlardan birisidir. Asgari geçim indiriminde kişilerin bekar ya da evli olma durumuna bağlı olarak farklı şekillerde hesaplamalar gerçekleştirilir. Böylece her ay içerisinde işverenler tarafından işçilere asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Uygulanan bu indirimler kişilerin her ay ekonomik anlamda desteklenmesine sağlanmaktadır.

Asgari Geçim İndirimi Hesaplama

Asgari geçim indiriminin hesaplanması sırasında çok farklı kriterler bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin güncel resmi tablolara bakarak ne kadarlık bir asgari geçim indirimi alacağına görmesi gerekmektedir. Asgari geçim indiriminde kişilerin bekar ve evli olmasının yanı sıra kaç çocuğa sahip olduğu ve eşinin çalışıp çalışmadığı gibi pek çok farklı kritere göre hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar sonrasında ise kişilerin kolay bir şekilde asgari geçim indiriminin ne kadar olduğunu görmesi ve bu asgari geçim indirimi üzerinden de bu konudaki işlemleri yapması sağlanmaktadır. Asgari geçim indirimi konusunda bilgi almak isteyenlerin aşağıda yer alan tablodan yararlanması gerekir. Bu tablodaki kriterlere bakarak güncel durumunuzu değerlendirebilir ve böylece kolay bir şekilde asgari geçim indirim oranları belirleyebilirsiniz.

Asgari Geçim İndirimi Ve Emeklilik

Asgari geçim indirimi konusunda pek çok soru işareti bulunmaktadır. Fakat kişilerin resmi mevzuatlara göre işlemlerini yapması bir sorun yaşanması önleyecektir. Asgari geçim indirimi emekliler için mümkün olmadığından dolayı emekliye ayrılan bir kişi bu hakkını artık kullanamayacaktır.  Emekliliğe kadar kişilerin asgari geçim indirimi alabilmesi mümkün olurken  emeklilik sonrasındaki dönemde böyle bir haktan söz edilebilmesi mümkün değildir. Asgari geçim indiriminde yaşanılan pek çok farklı problemde kişilerin resmi mevzuatlar dahilinde itiraz etme ve hakkını arayabilmesi mümkündür. Bu bakımdan iş veren tarafından yapılmayan asgari geçim indiriminde kişilerin mutlaka konuyla ilgili başvuruda bulunması ve durumu resmi kurumlara bildirmesi gerekir.

Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılacak bildirimler de kişile kolay bir şekilde hakkını alabilmekte ve kendisine verilen asgari geçim indirimlerini alabilmektedir. Bu açıdan asgari geçim indirimi konusunda yaşanılacak herhangi bir probleme karşı önleminizi almalı ve haklarınızın neler olduğunu bilmelisiniz. Böylece bir mağduriyet yaşadığınızda kurumlardan alacağınız destek sayesinde bu mağduriyetiniz giderilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*