E DEVLET MAHKEME SORGULAMA

Mahkeme konusunda bilgi almak isteyen vatandaşların, mahkemelerinin olup olmadığını, varsa da mahkeme durumlarını görmek için e devlet mahkeme sorgulama yapabilir. Yapılacak olan e devlet mahkeme sorgulama ile ilgili işlemler, devletin resmi portalından sunulduğu kadar, mahkeme bilgileri de ilgili kurum tarafından sunulmaktadır. Bu bakımdan e devlet mahkeme sorgulama ile alınan tüm bilgiler resmidir.

E devlet mahkeme sorgulama yapmak isteyenlerin e devlet girişi yapması gerekmektedir. E devlet girişi olarak T.C. kimlik numarası ile birlikte kişilerin şifresini kullanması gerekmektedir. Giriş yapılması ile birlikte e devlet hizmetlerindeki tüm sınırlama kaldırılacak ve e devlet mahkeme sorgulama da yapmanız mümkün olacaktır.

Mahkeme sorgulama tamamen ücretsiz olduğu gibi kişilerin tüm mahkemelerine e devlet mahkeme sorgulama yaparak ulaşması mümkündür. Böylece tek tek mahkeme sorgulama yapmak ya da mahkemelerin takibini gerçekleştirmek yerine e devlet mahkeme sorgulama ile tek bir seferde mahkemelerin takibini gerçekleştirebilirsiniz.

E devlet mahkeme sorgulama dışında, Yargıtay gibi organlar için de dosya sorgulama yapılması mümkündür. Yargıtay sorgulama hizmeti için e devlet üzerinden değil, Yargıtay resmi internet sitesi üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılmasının sonrasında Yargıtay ile ilgili aynı şekilde bilgi sağlayabilirsiniz.

E devlet mahkeme sorgulama yerine UYAP üzerinden de mahkeme ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Fakat bu sistemde de yine e devlet girişi gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/davalarim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*