E DEVLET İMEİ SORGULAMA

İngilizce olarak kullanılan ve International Mobile Equipment Identity’nin kısaltması olan İMEİ, Türkçe olarak da kullanılmakta ve IMEI, İMEİ olarak yazılabilmektedir. İMEİ numarası, cep telefonlarını ilgilendirmektedir ve yasal olarak cihazların kullanılmasını sağlamaktadır.

Türkçe’ye Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak geçen İMEİ 15 haneden oluşan benzersiz bir numaradır. Herhangi çakışma durumunda ise iki telefondan biri kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için kişilerin aldıkları telefonlar için güvenli yerleri seçmesi gerekmektedir. Eğer kaçak bir İMEİ kullanılıyorsa, kısa bir süre içerisinde telefona mesaj ile bu durum belirtilecek ve belirtilen süre içerisinde işlem yapılmazsa telefon kullanılamaz hale gelecektir.

İMEİ Nasıl Öğrenilir?

İMEİ öğrenmek için tüm telefonlardan *#06# tuşlanması yeterlidir. Bu numaranın tuşlanması ile birlikte ekranda ilgili cihazın İMEİ numarası belirtilecektir. İMEİ konusunda online olarak da bilgi alabileceğiniz için numaranın yasal mı yoksa kaçak mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmuş olan IMEI Sorgulama hizmeti alanına İMEİ numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Böylece yasal bilgiye ilgili hizmet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan hizmet her ne kadar e devlet kapısı üzerinden sunulmuş olsa da tüm vatandaşların e devlet kapısı üye girişi yapmadan hizmetten yararlanması mümkündür. Siz de hizmet ile İMEİ konusunda işlem yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*