E DEVLET GİRİŞ

E devlet Türkiye’de hizmet veren kamu kurum ve kuruluşların internet üzerinden erişilmesini ve işlemlerin resmi bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. E devlet üzerinden sunulan tüm işlemlerde resmi bilgiler sunulmaktadır ve aynı zamanda kişilerin çeşitli belgeleri alabilmesi de mümkündür. Bu bakımdan Türkiye’de kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren e devlet için yoğun bir ilgi bulunmaktadır.

E devlet hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin tek gereksinimi e devlet üyeliğidir. E devlet üyeliği alındıktan sonra bir daha herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur ve bu üyelik üzerinden kolay bir şekilde bilgi sağlanabilir.

E Devlet Giriş Seçenekleri Nelerdir?

E devlet sistemine giriş yapacak kişiler için giriş seçenekleri oldukça zengindir. Bu açıdan kişiler uygun bir yöntem ile kolay bir şekilde giriş yapabilme imkanına sahiptir. Giriş işlemlerini yaparken bu açıdan detaya dikkat etmeniz yeterlidir. Giriş konusunda en çok tercih edilen e devlet şifresi ile giriştir. E devlet şifresi PTT’den alınarak hemen kullanılabilir. E devlet şifresi ile birlikte aynı zamanda TC kimlik numarası da kullanılır. Bu bakımdan giriş işlemlerinde sizler de TC kimlik numarası ile birlikte şifrenizi kullanabilir ve sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

E Devlet Giriş Seçenekleri
E Devlet Giriş Seçenekleri

E devlet giriş işlemlerinde mobil imza, elektronik imza gibi seçenekler de yer aldığı gibi son dönemlerde online bankacılık sistemlerinin üyelik bilgileri ile giriş yapılmasına imkan sağlanmıştır. Bu açıdan artık online bankacılık sistemlerinin üyelik bilgilerini kullanarak da sisteme giriş yapılması mümkündür. Giriş konusunda bu detaylara dikkat edilmesi yeterli olacaktır ve böylece e devlet sisteminde oturum açılabilecektir.

E Devlet Hizmetleri

E devlet girişi yapan kişiler ise oturum açıldıktan sonra sistemde yer alan tüm hizmetlerden yararlanma imkanına sahiptir. Sigorta sorgulama, sınav sorgulama, borç sorgulama, araç sorgulama gibi farklı hizmetler oluşturulduğundan dolayı kişilerin farklı konularda bilgi alması da mümkündür. Üstelik sunulan hizmetler güncellendiği gibi kişilerin sorgulama yaparak alacağı bilgiler de hem güncel hem de resmidir. Bu açında herhangi bir ihmal ya da eksikliğin yaşanması söz konusu değildir.

Örnek E Devlet SGK Hizmet Listesi
Örnek E Devlet SGK Hizmet Listesi

E devlet üzerinden yapacağınız bu işlemler ile birlikte bu açıdan her zaman destek alma imkanına sahip olabilirsiniz. Üstelik mobil uygulamaların da geliştirilmesi bu konuda kişilerin cep telefonları üzerinden de aynı e devlet imkanlarından yararlanmasını sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*