E DEVLET BOŞ PLAKA SORGULAMA

E devlet kapısı üzerinden araçlar hakkında bilgi alınabilmesi amacıyla araç sorgulama hizmeti sunulmaktadır. Araç sorgulama hizmeti dahilinde araçlar hakkında çeşitli bilgiler alınabilmektedir. E devlet kapısı üzerinden sunulan araç sorgulama hizmetinde araçların ruhsat bilgilerine erişim sağlanmaktadır. Bu açıdan vatandaşlar kolay bir şekilde araçlar ile ilgili sorgulama yaparak bilgi sağlayabilmektedir. Bu imkandan farklı bir şekilde de yararlanmak mümkündür. Araçları için plaka almak isteyen kişiler, e devlet boş plaka sorgulama işlemleri için de araç sorgulama yapabilir.

Araç sorgulama olarak yayınlanan hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet kapısı üyelik girişi yapması gerekmektedir. Üyelik girişi yapılmadan herhangi bir şekilde e devlet boş plaka sorgulama ya da farklı bir sorgulamanın yapılması mümkün değildir. Bu nedenle vatandaşların üyelik girişi yaptıktan sonra e devlet boş plaka sorgulama hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir.

E devlet boş plaka sorgulama için alınmak istenen plakanın sorgulama alanına yazılması yeterli olmaktadır. Böylece ilgili plakaya ait herhangi bir aracın olup olmadığı görülebilir. Eğer e devlet boş plaka sorgulama sonucunda herhangi bir sonuç yayınlanmıyorsa, o plakaya ait bir araç olmadığı anlamına gelmektedir ve bu plakalar için vatandaşlar başvuru yapabilir. Bu imkandan plaka almak isteyen tüm vatandaşlar yararlanabilir. Üstelik e devlet boş plaka sorgulama ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*