ALMANYA PRİM İADESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler de kişilerin özellikle farklı ülkelerde yaptığı çalışmalar ve prim ödemelerinin Türkiye’deki sigorta hesabına aktarılması mümkün hale getirilmiştir. Prim iade işlemlerinin yapılabilir durumda olması kişinin herhangi bir kayıp yaşamasını ve özellikle yurtdışında yapılan çalışma sürelerinin garanti altına alınması sağlanır.

Almanya Prim İadesi Nedir?

Almanya prim iadesi kişilerin Almanya’da çalıştığı dönemlerde Almanya hükümeti tarafından desteklenen sigorta kurumlarına yapılan prim ödemelerinin alınmasını ifade etmektedir. Bu bakımdan Almanya’da çalışan ve prim ödemesi yapan kişilerin bu primlerini alabilmesi adına Almanya prim iade işlemleri yapması gerekecektir. Kişilerin Almanya prim iadesi için yapacakları işlemler de mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden işlemleri sürdürülmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinde yapılacak işlemler sayesinde kişiler herhangi bir sorun yaşamadan kolay bir şekilde prim iadesi ne yapabilir duruma gelir.

Almanya Prim İadesi Başvurusu

Prim iadesi için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü merkeze bağlı Merkez müdürlükleri ve ilçelerde yer alan şubelere müracaat edilebilir. Kişilerin bu işlemlerini yapabilmek adına genel koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir. Yapılan resmi açıklamalara göre kişilerin Türk vatandaşı olması ve Almanya’yı terk etmiş olması önemli kriterlerden bir tanesidir. Özellikle Almanya’dan Türkiye’ye kesin bir şekilde dönüş yapan ve 2 yılı dolduran kişiler bu konuda prim iadesi için müracaat edebilmektedir.

Almanya Prim İadesi Bekleme Süresi Nedir?

Bekleme süresinin başlangıcı özellikle mecburi olarak açılmış sigortalılık tarihinin sona erdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu bakımdan kişiler iki yıl önce Türkiye’ye gelmiş olsa da Almanya’da açılan sigorta hesabının devam etmesi halinde 2 yıllık bekleme süresi geçmemiş olacaktır. Kişilerin aynı zamanda iki yıllık bekleme süresi içinde Türkiye’de de sigorta açması iki yıllık sürenin iptal olmasına yol açacaktır. Almanya prim iadesi yapacak kişilerin bu nedenle mutlaka sigortasız bir şekilde iki yıl boyunca beklemesi ve ardından prim iadesi için başvuruda bulunması gerekir. Yapılacak başvurularda kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan formu doldurması istenir. Formun doğru bilgiler ile doldurulmasının ardından sistem tarafından gerekli olan tüm işlemleri yerine getirilerek işlem yürürlüğe konacaktır. Kişilerin Almanya prim iade işlemlerinin yapması kolay bir şekilde b u şkekilde gerçekleşmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*